Bu yıla damgasını vurmuş Renklerin enerjisini burada keşfedin! Bu makalemizde Sıcak ve soğuk renklerden tutun, renklerin hayatımızdaki önemine kadar her şey var. Renklerin enerjisini keşfederek, daha renkli ortamlarda daha zengin bir hayatın tadının nasıl çıkarılacağı hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. DEKORDELİSİ olarak bizler sahip olduğumuz deneyim ile size en iyi şekilde hizmet vermekteyiz. Bizimle iletişime geçerek bu konuda sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Profesyonel ve tecrübeli ekibimiz ile sizlerde istediğiniz dekorasyona sahip evi oluşturabilirsiniz.

Renklerin Enerjisini Keşfet – Renkler ve duygularımız arasındaki bağlantıyı inkar etmek mümkün değil. Hatta her rengin ruh halinizi nasıl etkileyebileceğini gösteren çok sayıda deyimimiz var. Gerçek şu ki, başka birinin gördüğü renkleri tam olarak bilmiyoruz. Muhtemelen hepimiz renkleri biraz farklı görüyoruz. Mesela, kırmızı tipik olarak bir aciliyet duygusuyla ilişkilendirilir. Tehlikeyi temsil eder ve bizi daha uyanık, daha aktif olmaya zorlar. Ama bir başkası için anneannesinin mutfağındaki renklerden biri olabilir. Tehlike yerine kendini sıcak, sevilmiş ve güvende hissedebilir. 

renklerin-enerjisi1

Kısacası renklerle olan ilişkimiz herkeste farklı algılar uyandırır, herkes aynı renge aynı şekilde tepki vermez. Renk çok fazla iletişim kurar. İnsanların “kıskançlıktan yeşerdi” veya “sinirden kıpkırmızı oldu” dediğini duymayanınız yoktur. Renkler, insanların ruh hallerini ve hislerini aktarma gücüne sahiptir. Aynı zamanda hayatı düzenlemek ve düzen getirmek için de kullanılır. Trafik lambaları ve beyaz şeritli yaya geçitleri verilecek en iyi örnekler arasındadır. 

Daha Renkli Bir Ortamda Daha Zengin Bir Hayatın Tadını Çıkarın

Basit gerçek şu ki, insanlar renklerle çevrili olduklarında daha mutlu olurlar. Loş ışıklı ve kasvetli duvarları olan ortamlar çoğu insana ezici geliyor. Ama plajda geçirilen bir yaz gününün, güzel gökyüzünü ve parıldayan suyunu düşündüklerinde çoğu insanın gözlerinin içi parlıyor. İyi dekore edilmiş iç ortamlar da buna benzer bir duyguyu beraberinde getirir. Aynı şey açık pencereler, renkli sanatsal ifadeler ve benzeri iyileştirmeler için de geçerlidir.

Ofisinde böyle bir değişiklik yapmaktan kaçınan kişilerin, uzun vadede genel morali ve üretkenliği azalır. Doğanın cömertliğiyle dolu renkli ortamlar insanların kendilerini rahat ve dünyayla uyum içinde hissetmelerini sağlar. Mesela parkta beş dakikalık bir yürüyüşten, zihinsel ve fiziksel faydalar görülür. Yeşilin faydaları ortaya çıktıkça, doğa yürüyüşleri ve yeşile olan popülarite bu yüzden artış gösteriyor.

renklerin-enerjisi2

Sıcak ve Soğuk Renkler

Kırmızı, turuncu, sarı gibi sıcak renkler ve bunların kombinasyonları bize güneş ışığını veya sağlığı hatırlatır. Aynı zamanda ısı ve sıcaklık hissi verir. Bu renkler davetkar, rahatlatıcı ve teşvik edici olur. Mavi, mor ve yeşil gibi soğuk renkler; su, gökyüzü ve çimen gibi doğanın unsurlarını hatırlattır. Bu yüzden sakinlik ve rahatlama hissi sağlar. Stresi azaltmanıza ve kendinizi yenilenmiş hissetmenize yardımcı olur.

Sıcak renklerin aksine, soğuk renkler bizden daha uzakta gibi görünür. Kendinizi doğru renklerle çevrelemek ruh halinizi iyileştirir. Stresi azaltmanıza ve iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olur. Peki kendiniz için doğru rengi nasıl seçersiniz? En önemli şey, her iki renge de doğru miktarda sahip olmak ve tek yönlü bir ortam yaratmamaktır. Mesela, biraz sarı renk harika bir görsel uyarıcıdır, ancak fazlası dikkatinizi dağıtır ve hatta sizi tedirgin eder. Bu etkileri azaltmanın en iyi yolu, sıcak ve soğuk renklere doğru miktarda sahip olmaktır. Sıcak ve soğuk tonların karışımı kendi dengenizi bulmanıza yardımcı olacaktır. Renkler nasıl yaşadığımız ve ne tür hayatlar geliştirmeye çalıştığımızı belirler.

Renklerin Hayatımızdaki Önemi

Renkler hayatımızda ve çevremizde nasıl tepki verdiğimiz konusunda hayati bir rol oynar. Kendinizi çevreleyen renkler, çevrenizdekilerin yanı sıra bakış açınızı ve duygularınızı da etkiler. Çoğu insan, rengin yaşamın önemli hatta hayati bir parçası olduğu konusunda hemfikirdir. Ama rengin neden önemli olduğunu veya renk eksikliğinin birinin yaşam kalitesi için ne anlama geldiğini gerçekten ifade edemezler. Bu yüzden insanların bu gerçeği temel düzeyde gerçekten ne kadar iyi anladığına dair daha büyük bir soru var. Bu belirsizlik, rengin önemini derinlemesine incelenmeye değer kılıyor.

renklerin-enerjisi3

Renkler bizi birkaç farklı düzeyde etkiler. Bir yanda sosyal ve kültürel olarak şartlandırılmışızdır. Yas zamanı siyah, yaz aylarında beyaz giymek gibi. Ancak unutmayalım ki tepkilerimiz kişiseldir ve bu rengin kendi hayatımızda nasıl sunulduğundan etkilenir. Farklı ortamlarda nasıl hissettiğimizi düşünürsek, renge olan ihtiyacımız çok daha belirgin hale gelir.

İnsanlar, sıkıcı ve daha az renkli ortamlara uzun süre maruz kalmanın ruhlarına belirli bir zihinsel baskı uyguladığını biliyorlar. Tam tersine, renklerle dolu ortamlarda kendimizi ne kadar zengin hissettiğimizi de fark edebiliriz. Farklı renk ve desenlerin, farklı ruh hallerini nasıl beslediğini düşünmeli ve bunu hayat felsefemiz yapmalıyız. Ormanlık bir yolu düşünürken ne kadar enerjik hissettiğinizden ilham alabilirsiniz. Dünya, çok çeşitli şaşırtıcı ve zenginleştirici renklere doğal olarak sahiptir. Sadece insan yapımı ortamlarda gerçekten renk yokluğunu görüyoruz. Ancak aynı zamanda bu, insanların da bunu değiştirebileceği anlamına gelir.

Yeni Sezon Renk Kombinlerinden Örnekler

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

İLGİLİ BAŞLIKLAR: renklerin dili,insanların enerji renkleri,pozitif enerji veren renkler,renklerin karışımı,evde renklerin etkisi,renklerin uyumu,soğuk renkler,renklerin psikolojik etkileri,ev dekorasyonunda renkler,sıcak renkler,renklerin insanlar üzerindeki etkisi,renklerin gücü,renklerin hayatımızdaki yeri,