Oturma Odası Dekorasyon

Oturma odası nasıl düzenlenir, nasıl güzelleştirilir burada inceleyin! Bu makalemizde oturma odasının işlevinden tutun, en önemli unsur olan aydınlatmaya kadar herşey var. Oturma odanızı baştan yaratacak dizayn fikirleri hakkındaki geniş ve kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz!

Oturma Odası Düzenleme Oturma odanızı yenilemek istiyor ama işe nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Öyleyse en doğru adrestesiniz! Bugün sizlere oturma odanızı baştan aşağı yenilemenize yardımcı olacak bazı ipuçları vereceğim. İşe öncelikle dekorasyon tarzınızın ne olduğunu düşünerek başlamalısınız. Tarzınızı bilmek dekorasyon boyunca kararlarınıza rehberlik edecek sinyaller verir.

Sonrasında duvarlar için boya renklerini, ne tür mobilyalara sahip olduğunuzu ve neye ihtiyacınız olduğunu ve bunları nasıl düzenleyeceğinizi düşünmelisiniz. Haydi şimdi birlikte dekorasyon tarzınızı göz önünde bulundurarak, nasıl başlayacağınızla ilgili hazırladığımız ipuçlarını geçelim. Ne dersiniz?

Oturma Odası İşlevi

Evde yalnız mısınız? Yoksa kalabalık bir aileye mi sahipsiniz? Evcil hayvanınız var mı? Oturma odasını düzenlemeye başlamadan önce kendinize sormanız gereken sorulardan bazıları bunlardır. Eminim odanızın kesinlikle güzel hatta eşsiz olmasını istersiniz. Amma velakin bu günlük yaşamınız için işlevsel değilse, yakın zamanda ondan bıkabilirsiniz.

Renk Uyumu

Oturma odası için en zor işlerden birisi de doğru boya rengini seçmektir. Boya rengi seçiminde yanlış yapılan en önemli hata, önce odanın rengini belirlemektir. Oturma odası dekorasyonunu kolayca tamamlayabilmek adına öncelikli olarak odanızın can alıcı parçalarını seçin. Daha sonra bu parçalara uygun olacak rengi düşünün. Odada kullanacağınız renklerin birbirleriyle olan uyumu önemlidir. Sanki profesyonel bir tasarımcı dokunmuşçasına his verir. Dekorasyonda renginizi rahat kullanmak için illa büyük bir oturma odasına sahip olmanıza gerek yok. Küçük alanlarda da farklı tonlar ve dokularla göz alıcı bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

Bilindiği üzere renkler; ulus, köken, renk, dil, din ve hatta kültür ayırt etmeksizin her insanı ortak duygu durumlarında buluşturan tüm dünyanın paylaştığı ortak bir dildir. Bu ortak dili ne kadar doğru kullanır ve yaşam alanlarınızda ne kadar doğru renkler tercih ederseniz, yaşam kaliteniz de o oranda artar ve ruh sağlığınız iyi yönde değişir.

Örneklendirecek olursak; oturma odalarında kahverengi ve bej gibi toprak tonları kullanılabilir. Yanı sıra sarı, kırmızı, turuncu gibi daha canlı renklerden seçeceğiniz mobilya ve aksesuarlar, odaya pozitif enerji katar. Dostlarınızla ve ailenizle vakit geçirdiğiniz zamanlarda hoş bir sohbet havası oluşturur.

Mobilyaların Ebatları

Mobilya düzenlerken konuşma alanı oluşturmak gibi önemli hususları göz önünde bulundurun. Halı seçiminde boyutuna dikkat edin. Odanın halısı çok küçük olursa, tüm odanın birbirinden kopuk görünmesine neden olur. Bu nedenle odanız için en iyi boyutu ve mobilyalarınızın düzenlenme şeklini bildiğinizden emin olun.

Genelde küçük oturma odaları için çoğu zaman insanlar daha küçük kanepeler, küçük sanat eserleri vb. tercih ederler. Ancak bu küçülme, oturma odanızı daha küçük ve daha dağınık görünmesine yol açar. Bunun yerine, büyük bir kanepe, alanı kaplar ve daha büyük görünmesini sağlar.

Alan Oluşturma

Eksik bir odanın işareti boş duvarlardır. Her santimini doldurmanız gerektiği anlamına gelmese de duvarları sanatla dekore etmek önemlidir. Oturma odası tasarımını, bir kanepe ve iki sandalyeyle veya bir sohbet alanı oluşturarak yapabilirsiniz. Daha fazla yeriniz varsa, odanıza okuma köşesi ekleyebilirsiniz.

Duvarın birini sanat eserine ayırarak, sanat eseri köşesi yapabilirsiniz. Hatta bu köşeye, kendi sanat dokunuşlarınızı da katabilirsiniz. Ancak çekici ve uyumlu görünüme sahip olması için pahalı olması gerekmez. Yapmanız gereken şey, içgüdülerinize güvenmektir. Neyi sevdiğinizi ve odanıza neyin yakışacağını takip etmektir.

Aynalar Mumlar Tablolar Şömineler

Yalnızca aksesuar kullanarak yaratıcı tasarımlar yapabilirsin. Renkli veya desenli kırlentler, aynalar, mumlar, tablolar, yastıklar, sanat eserleri gibi aksesuarlarla odanın atmosferini değiştirebilirsin. Odaları olduğundan daha büyük hissettirmenin yolu aynalardan geçer. Ancak büyük olan ayna tercihi odanıza dağınık bir hava katabilir. Ve bu genişlik hissi yerini daha karmaşık alana bırakır.

Bu nedenle odanızın ölçülerine uygun boyutta aynalar tercih etmelisiniz. Ekleyebileceğiniz aksesuarlardan bir diğeri de şöminelerdir. Şömineler daha romantik ve rahat bir ortam arayanlar için en uygun aksesuarlar arasında yer alır. İmkanların ölçüsünde gerçek veya yapay şömineyi oturma odasına kurabilirsin. Yaşam alanını dönüştürebilirsin. Ve şömine köşesini evinin odak noktası haline getirebilirsin.

En Önemli Unsur Aydınlatma

Aydınlatmayı doğru kullanmanın anahtarı bölünmesidir. Odanız boyunca ışık kaynaklarını farklı seviyelere yerleştirebilirsiniz. Odanızda kullanacağınız sanat eserlerini veya kalıplarını vurgulamak için bu ışıkları kullanabilirsiniz. Avizelere, gömme aydınlatmaya, masa ve zemin lambalarına hatta duvar apliklerine yer verebilirsiniz.

Tavan aydınlatmasını, zemin lambaları ve vurgulu ışıklarla tamamlayabilirsin. Oturma odasındaki ana alan üstüne asılı olarak yerleştirilecek basit bir ışık odaklanma yaratır. Aydınlık ve ferahlık hissi için ise hafif ve şeffaf olan aydınlatmaları tercih edebilirsin.

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

İLGİLİ BAŞLIKLAR: oturma odası dizaynı,dekorasyon tarzı,oturma odası tasarımı,boya rengi seçimi,mobilya düzenleme,oturma odası dekorasyonu,modern oturma odası,büyük oturma odası,küçük oturma odası dekorsyon,dikdötrgen oturma odası,