Nostaljik Goblen Şıklığı

Goblen Nedir? Özellikleri Nelerdir? Dekorasyonu Nasıl yapılır? Baskılı Goblen Modelleri, İşlemeli Goblen Ürünleri.

Nostaljik Goblen Şıklığı – Goblen sanatı 17. yüzyıl öncesinde ortaya çıkmış bir akımdır. O zamanlarda saraylarda ve kiliselerde duvarlara, yerlere, koltuklara hatta perdelere bile uygulanan goblen gobelinis adında bir aile tarafından üretime geçmiştir. Şemalı goblen sayılabilir kumaş üzerine renkli iplikler kullanarak yapılan bir işleme sanatıdır. İşlemesi tek yönlü yapıldığı için resme üç boyutlu bir görünüm sağlamaktadır. Baskılı goblenler ise hazır sert kumaş üzerine baskı yapıldıktan sonra resim üzerine işleme yapıldığı için hem iplik sayısı azdır hem yapımı daha kolaydır. Fakat tamamen el emeği gerektirdiği için şemalı olanlar çok daha değerlidir. Geleneksel Türk el sanatlarımızda yapılan etamin ve kanaviçeyi andırıyor olmasına rağmen bizdeki ilmekler çarpı şeklinde (x) olup goblende ilmekler eğik çizgi (/) şeklindedir. Osmanlı zamanında resimlerde genelde çiçek, kuş, hayvan figürleri kullanılırken Goblen de manzara ve portre ağırlıklı modeller çalışılmıştır.

Goblen İşlenirken Yapılması Gerekenler;

  • Goblen işlemeye başlamadan önce mutlaka ellerinizi yıkamalı ve işleme yapmadığınız sırada kirlenmemesi için üzeri örtülmelidir.
  • Kumaş üzerine yarım çarpı şeklinde (/) ilmek atılarak yapılır. İlmek atarken üst kısımdan sağdan sola yada sağdan sola ilmek atılırken arka kısımda düz ilmek atılmalıdır.
  • İşleme kasnakta veya elde yapılabilir, önemli olan kullanılan ipin parlak ve düzgün görünmesi için yukarıdan aşağıya doğru inilerek yapılmalıdır.
  • İşlemeye başlarken düğüm yapmak yerine kumaşın arkasında ip bırakarak yada daha önce dikilen kısımın altına ip saklayarak ilmek atılmalıdır.
  • İşleme yapılırken mutlaka kumaşa uygun olan etamin iğnesi kullanılmalıdır.
  • İşlenecek kumaş delikli ve kenarlarından ayrılabilen bir kumaş olduğundan kenarlara sülfile işlemi uygulanmalıdır.
  • Goblen tamamlandığında ılık suyla yıkanmalı ve nemli halde tersten ütülenmelidir.

Ev Dekorasyonunda Kullanımı

Ev tekstili sektöründe goblen sanatı önemli bir yer edinmektedir. Fakat işlenmesi çok sabır istediğinden ve kullanılan malzemenin pahalı olmasından dolayı seri üretim yapılamamaktadır. Bu sebeple gelir ve kültür seviyesi yüksek kişilerin özel zevkleri için tasarlanmaktadır. Günümüzde el işi yapmayı seven ve bunu hobi haline getirmiş kişilerce çok tercih edilen goblen, goblen kiti olarak satışa sunulmaktadır. Böylelikle hobilerini sanata dönüştüren kişilerce evlerinin duvarlarını süsleyen tablolar bunun yanı sıra yastık kılıfları, çantalar, seccadeler, kırlentler de yapılabilmektedir. Günümüzde dokuma sanayinde de kullanılan goblenler Osmanlı zamanında kullanılan motiflerle zenginleştirilmiş halı ve kilim desenleriyle de evlerimize yeni bir dekor zenginliği sunmaktadır. Genellikle klasik tarz sevenler için kullanılacak halılar duvarlarınızı süsleyen tablolarla da kombin yapıldığı zaman yaşam alanlarınızı keyifli bir hale getirmektedir.

Son Trend Goblen Tablo Modellerimiz

Aşağıdaki sayfamızıda mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

goblen nedir,goblen modelleri, goblen tablolar,goblen halılar,goblen nasıl yapılır,goblen tablo fiyatları,goblen kiti fiyatları,en iyi goblen şemaları,goblen işlemeler,goblen şablonları,goblen nerede satılır,goblen markaları,goblen desenli kumaşlar,goblen dekorasyonu nasıl yapılır,goblen ürünler,

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir