mutluluğa-giden-yol-hygge-lykke-lagom1

Mutluluğa Giden Yol Hygge – Lykke – Lagom

Bu yıla damgasını vurmuş Hygge, lykke, lagom yaşam tarzlarını burada inceleyin! Bu makalemizde Hygge dekorasyonundan tutun, lagom yaşam felsefesine kadar her şey var. Son derece etkileyici mutluluğa giden yol, Hygge – Lykke – Lagom yaşam tarzları hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz! DEKORDELİSİ olarak bizler sahip olduğumuz deneyim ile size en iyi şekilde hizmet vermekteyiz. Bizimle iletişime geçerek bu konuda sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Profesyonel ve tecrübeli ekibimiz ile sizlerde istediğiniz dekorasyona sahip evi oluşturabilirsiniz!

Mutluluğa Giden Yol Hygge – Lykke – Lagom – Farklı coğrafyada yaşayan insanların, farklı kültürleri ve hayat felsefeleri ile değişik dekorasyon trendleri oluşuyor. Evlerde geçirilen zamanın kalitesini arttırmak hemen hemen her kültürde büyük önem taşır. Son dönemlerde karşımıza çıkan bu yeni trendler ile mekan algısının bambaşka boyutlara çıktığını görüyoruz. Mutluluk sırrı denildiğinde birçok kişi bunun ülkedeki refah seviyesi ile alakalı olduğunu düşünüyor.

mutluluğa-giden-yol-hygge-lykke-lagom2

Ancak İskandinav ülkelerinde yaşayanların neredeyse tamamı orta sınıftır ve gelirleri birbirine çok yakındır. Bu yüzden “Her şeyin en pahalısı ve en yenisi bende olsun” düşüncesi, yaşam tarzlarında yoktur. Bu yüzden Dünya Mutluluk Raporu’na göre ilk sıralara yerleşen Hygge-Lykke-Lagom yaşam felsefesi dikkatimizi çekti. Sizde bu felsefe ile evinizin atmosferini, küçük dokunuşlarla sizi mutlu edecek şekilde değiştirebilirsiniz.

Hygge-Lykke-Lagom Felsefesi

İnsanlar mutluluğun sırrı olarak bu ülkedeki ekonomik refahı öne çıkarıyor. Fakat İskandinav ülkeleri dışında ekonomik anlamda gelişmiş, çok daha güçlü ülkeler var. Fakat bu ülkelerin hiç biri, Dünya Mutluluk Raporu’na göre ilk sıralarda değil. Buda demektir ki; İlk sıralarda yer almalarının para ve refah seviyeleriyle alakası yok.

Bunun yeğane sebebi, kültürlerini oluşturan Hygge-Lykke-Lagom yaşam felsefeleri. Bu felsefelerin oluşmasında ki en büyük nedenlerin başında ise bulundukları coğrafyanın durumu geliyor. Bugünkü yazımızda İskandinavların mutluluk sırları olan Hygge-Lykke-Lagom yaşam tarzları hakkındaki araştırmalarımızı sizinle paylaşacağız.

mutluluğa-giden-yol-hygge-lykke-lagom3

Hgyye Yaşam Felsefesi

İngilizcede kelime anlamı well-being olan Hygge, diğer adıyla Danimarkalıların mutluluk sırrıdır. Danimarkalıların rahatlık, konfor ve sıcaklık anlayışlarını temsil eder. Burada yaşayan insanları, sıcak ve rahat hissettiren her şey hygee stilidir. Okunuşu biraz sıkıntılı olsa da, telafuz etmek yerine hissedilmesi gereken bu stil, esenlik anlamına gelen bir kelimeden türemiştir. Bu stili anlatmak için rahatlık, birliktelik, huzur, içtenlik, gibi pek çok farklı kelime önerilmiş olsa da, hiçbiri tam olarak ifade etmiyor.

Sıcacık bir ortamda, taze kahveyle ve yakın arkadaşlarla birlikte olmaktan doğan mutluluğun tarifi olmadığı gibi. Bir hafta sonu sevdiklerinizle birlikte, stres ve kaygıdan uzak mum ışığında yenecek bir yemek harikadır. İşte bu anda yanan bir mum ışığı ve buna eşlik eden tatlı bir müzik tam olarak hygee yaşam tarzını temsil eder. Eğer bir şömineniz varsa sanşlısınız, şömine karşısında okuduğun kitabın dünyasına git ve orda var ol. Yumuşacık bir battaniyeye sarıl, telefonu kapat ve evde hissettiğin huzurun tadını çıkar.

mutluluğa-giden-yol-hygge-lykke-lagom4

Lagom Yaşam Felsefesi

İsveçlilerin, dengeleme sanatını kusursuz olarak kullanarak, hayatlarının bir parçası haline getirdikleri lagom yaşam tarzına bir göz atalım. Lagom’un da yine Hygge gibi İngilizcede tam bir karşılığı yok ama yaklaşık olarak “ne çok az, ne çok fazla; tam kıvamında” olarak tanımlayabiliriz. En basit haliyle, kahveniz için olması gerektiği kadar süt kullanmayı, yani tam dozunda olan her şeyi anlatır. Hem işte, hem evde, zihninizi yavaşlattığınız zaman, hayata ve çevrenize daha fazla odaklanabilirsiniz. Tüketim fazlalıklardan arınarak, ölçülü ve bilinçli tüketim sayesinde huzuru yakalayabilirsiniz. Günümüzün en büyük sorunu olan tüketim çılgınlığına nokta koyacak bir yaşam tarzı.

Kişisel ihtiyaçlarınız hariç, doğanın ihtiyaçlarına da kulak verin ve daha az tüketerek tutumlu olun. Kuralların başında, ihtiyaçtan fazlasını kullanmamak, ama sevdiğin hiçbir şeyden de mahrum kalmamak var. Aslında tam da günümüzün ihtiyaçlarını anlatıyor, israftan kaçınmak, eskileri yenilemek ya da olanı değerlendirmek. Biz Dekordelisi ailesi olarak, bu felsefenin tüm dünyada yaygınlaşmasın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu tarzın bir güzel yanı da iş – yaşam dengesidir. “İşini düzgün yap, ihtiyacın varsa mola ver, zamanında işten çık” temel kuralları arasındadır. 

mutluluğa-giden-yol-hygge-lykke-lagom5

Lykke Yaşam Felsefesi

Danimarkalılardan hayattan keyif almak konusunda öğreneceğimiz çok şey olduğuna inanıyorum. Danimarkalıların mutluluk sırlarından biri olan Lykke, kelime anlamı olarak da, mutluluk anlamına gelir. Hayat boyunca her birimiz mutlu olmak için çaba sarf ederiz. Çalıştığımız yerde mutlu olmak için sevebileceğimiz işi seçeriz. Bizi mutlu ediyorsa seyahat eder ya da evde sıcak kahvemizi yudumlarken kitabımızı okuruz. Sevdiğimiz yemekler veya atıştırmalıklarla kendimizi mutlu ederiz.

Peki; Biz bunları yaptığımız için mi mutlu oluruz? Yoksa bunları mutlu olmak için mi yaparız? Lykke felsefesi de tam olarak burada devreye giriyor. Bireysel farkındalık için, dinlenme ve rahatlama alanları yaratmakla işe başlıyoruz. Günümüz teknoloji çağı olduğu için, maalesef gün boyu teknolojik aletlerle uğraşıyoruz. Fakat Lykke felsefesinde akıllı cihazlara biraz ara veriyor, kısa süreli dinlenme ve rahatlama alanları yaratıyoruz. Dikkat dağıtan her türlü teknolojiyi bir kenara bırakıyor ve iç huzurumuza yöneliyoruz.

Hygge Lykke Lagom Yaşam Tarzı Örnekleri

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

İLGİLİ BAŞLIKLAR: hygge felsefesi,lykke felsefesi,lagom felsefesi,hygge dekorasyonu,lykke dekorasyonu,lagom dekorasyonu,hygge yaşam tarzı,lagom yaşam tarzıilykke yaşam tarzı,lagom nedir,hygge nedir,lykke nedir,

Related Posts

güncel-videolarımız-2023

Güncel Videolarımız

Dekordelisi ailesi olarak projelerimize ait videolar serimize devam ediyoruz. Sıklıkla çalışmalarımıza ait inşaat, tadilat veDevamını oku

Antalyada-ultrlüks-villa-yapım-sözleşmesi

Ultralüks Villa İnşaatı Yapım Örnek Sözleşmesi

Antalya Döşemealtı’nda yapmış olduğumuz yeni anlaşmamıza ait sözleşmemizi inceleyin. Böylelikle, sizlerde yaptırmak istediğiniz lüks birDevamını oku

Tarihi Binanın Restorasyonu

Oldukça eski ve yıpranmış olan tarihi binanın restorasyonu ve onarılmasına ilişkin vermiş olduğumuz fiyat teklifimizdir.Devamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

0