Kültür Taşı

Kültür Taşı – Kültür taşı nedir, nerelerde kullanılır, nasıl bir üründür?

Kültür Taşı – Doğal görünümlü fakat dekor amaçlı oluşturulan taş kalıplarla dökülen ana maddesi çimento olan, kumdan oluşan bir karışımla meydana gelen ürün

Kültür Taşı – Elde edilen karmaşık kalıpların şeklini alan bu kültür taşı renklendirme işlemi için doğal renklerle birlikte hassas bir el işçiliği ile tamamlanması gerekmektedir. İnce el işçiliği gerektiren kültür taşı natürel bir görüntü çıkarmak için en çok kullanılan duvar kalıp çeşididir.

kayrak taşı
kayrak taşı

Dekoratif duvar dekor ürünleri son zamanlarda oldukça çok fazla ilgi görmektedir. İnsanlar bu ilgiyi daha çok dekorlu ve güzel bir görünüme sahip olmak için göstermektedirler. Kültür taşı, kültür tuğlaları, evin ya da iş yerinin duvarlarını daha şık ve zarif göstereceği için gelen müşteriler ve eve gelen misafirlerinin ilgisini çekecektir. Duvar kaplamaları artık yerini kültür taşı ürünlerine bıraktığı gibi duvar kaplamaları artık daha az kullanılmaktadır.

Bunların içerisinde ise en çok dikkat çekeni eski ev duvarları gibi kültür taşlarıdır. Bu taşlar doğal görüntüye sahip oldukları için kişiler tarafından çok rağbet görmektedirler.

Kültür Taş Özellikleri

1- Kültür taşları ve kültür tuğlaları görüntüsünün yanında dokusuyla da kişiye doğal bir his veriyor diğer kaplama ürünlerine nazaran daha gerçekçi ve doğal görüntüye sahip olmasıyla birlikte doğal taşların ve tuğlaların dezavantajlarını barındırmıyor.

2- Duvarlarınızda her yıl yenilediğiniz boya aynı zamanda ısı yalıtımı için yaptırmanız gereken izolasyon gibi size ek maliyet getiren tüm işlemleri ortadan kaldırır hem dekoratif bir görüntüye sahip olursunuz hemde izolasyon yaptırmış durumda olursunuz.

3- Zemin sıvası bitmiş tüm yüzeylerde kolaylıkla uygulanabilir. Yinede uygulama için ustaya ihtiyacınız olabilir bazı püf noktaları mevcuttur.

4- Isı yalıtımın yanında sudan ve nem gibi etkenlerden etkilenmediği için bu tarz sorunları da ortadan kaldırır.

5- Doğal taş mozaik uygulamalarında meydana gelen taşın yüzeyindeki bar oluşması durumu yada doğal taş filelerinin kalitesiz olmasından dolayı yaşanan taşın kopması gibi istenmeyen olaylar yaşanmaz.

kültür tuğla dekorasyonu
kültür tuğla dekorasyonu

6- Kolay montaj ve demontaj işlemine sahiptir duvarınıza çok fazla ekstradan bir yük getirmez istediğiniz zaman kaldırabilir ve yerine başka bir kaplama ürünü yapabilirsiniz.

7- İsterseniz farklı dekoratif amaçlar için kullanabilirsiniz. Kesilebilir durumdadır duvarınıza gömme şık bir tv ünitesi yada kitaplık yapabilirsiniz güzel bir aydınlatma ile doğal ve dekoratif bir görüntüye sahip olacaktır.

8- İsterseniz odanızı bile bölebilirsiniz bölme duvar olarak kullanabilir ve profiller ile birlikte sutun ve kemerlere kaplama işleminde kullanabilirsiniz.

9- Şömine gibi dekoratif amaçlar için kullanılan yerlerde en çok tercih edilen duvar kaplama ürünüdür.

Kültür Taşı Modelleri

Doğadan ilham alınarak yapılan kültür taşları farklı modeller de ve isimlerde karşımıza çıkabilmektedir ancak doğal görünümü yakalayabilmek için ilham alınan yüzeyler her marka için aynıdır. Nehir taşı, kayrak taşı, kale taşı gibi tüm duvar kaplama ürünlerinin ilham aldığı standart modeller kültür taşlarında da mevcuttur.

Uygulama

Kültür taşları doğal taşların kopyalanması yöntemi ile üretilmiştir. Doğal taşlara göre daha hafiftir. Üretim teknolojisinde kullanılan doğaçlama metodu sayesinde, geometrik şekil ve renk geçişleri açısından her bir taş diğerinden farklılık gösterir. Dolayısı ile bu taşlarla oluşturulmuş duvarlar dekoratif anlamda tamamıyla kendine özgü ve benzersizdir. Size göndereceğimiz kılavuz kültür taşlarının uygulanmasında iyi bir sonuç alınması için takip edilmesi gereken yöntemleri tanıtmak amacı ile hazırlanmıştır. Bu ürün boya gibi değildir. Kültür taşları kolay uygulanır ve uygulama kılavuzundaki önerilere göre hareket edildiğinde, yıllarca gururla bakacağınız yüzeyler elde edersiniz.

kültür taşı uygulaması
kültür taşı uygulaması

Uygulanacak yüzeyin uygun olması, taşın duvara iyi tutunabilmesi için çok önemlidir!

1- Duvarınız beton yada tuğladan ibaret ise, doğrudan taş uygulaması yapılabilir. Ancak tuğla duvarların uygulamadan en az bir gün önce bir kat sıvanması daha iyi sonuç verir. Brüt beton gibi düz yüzeyler iyice çentiklenmeli ve yüzeye aderans arttırıcı kimyasallar uygulayarak taşın yüzeye tutunma gücü arttırılmalıdır.
Zeminin kuru, tozsuz, temiz ve yağdan arındırılmış olmasına özen gösterilmelidir. Eğer duvar boyalı ise boya duvardan temizlenmelidir.
2- Duvar, gaz beton gibi hafif yapı bloklarından oluşmuşsa, hafif yapı blokları için özel olarak üretilmiş, yüksek aderans sağlayan sıva harcı ile sıvanmalıdır.
3- Duvar OSB gibi ahşap yapı panellerinden oluşuyorsa, yüzey önce nem bariyeri (membran) ile kaplanmalı
ve su geçirimsizlik sağlanmalıdır. Membranın üzeri galvanize rabiz teli ile kaplanmalıdır. Rabiz teli yaklaşık 10 cm aralıklarla pullu galvanizli vida veya çivi ile sabitlenmelidir. Daha sonra rabiz telinin üzerine ince bir sıva tatbik edilmeli ve taş bu yüzeye uygulanmalıdır.
4- Duvar, alçı panellerden oluşmuşsa ve yüzey henüz boyanmamışsa, bir kat yüksekliğe kadar olan duvarlarda, iki kat aderans arttırıcı sürüldükten sonra taş uygulanabilir. Bir kattan yüksek alçı panel duvarlara ilave karkas yaparak galvanize rabiz teli uygulanmalıdır.

kültür taşı, kültür taşı özellikleri, kültür taşları, kültür tuğlaları, kültür taşı uygulaması, kültür taşı nedir, kültür taşı nerelerde kullanılır, kültür taşı nasıl üretilir, kültür taşı imalatı