Bu yıla damgasını vurmuş Khima Berberi Çadırını burada inceleyin! Bu makalemizde Berberi evlerinin özelliklerinden tutun, Tuareg halkının yaşamlarına kadar her şey var. Berberi evlerinin cazibesi hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz! DEKORDELİSİ olarak bizler sahip olduğumuz deneyim ile size en iyi şekilde hizmet vermekteyiz. Bizimle iletişime geçerek bu konuda sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Profesyonel ve tecrübeli ekibimiz ile sizlerde istediğiniz dekorasyona sahip evi oluşturabilirsiniz!

Khaima veya Berberi Çadırı – Göçebe ve Sahra’nın çöl bölgelerine yerleşmiş yarım milyonu aşkın Berberi bir halk olan Tuareglerin nasıl yaşadığını keşfetmek için Afrikada’yız. Tuaregler, Cezayir, Libya, Mali ve Burkina Faso dahil olmak üzere Kuzey ve Orta Afrika’nın birçok ülkesinde yaşar. Ancak Tuaregler kendilerini böyle değil, Kel Tamahaq veya “Tamahaq dilini konuşanlar” olarak tanımlarlar. Bu popülasyonun tarihinin kökleri çok uzak bir geçmişe dayanmaktadır, o kadar ki kesin bir kökenin izini sürmek mümkün değildir. Çöl ortamına rağmen geniş sosyal gruplar halinde hayatta kalabilmeleriyle bilinirler.

khaima-berberi-çadırı2

Tuaregler, yüzyıllar boyunca koyun, keçi, hörgüç gibi hayvanların yetiştirilmesi ve ticareti ile yaşamıştır. Sağlam yapıları, sıcağa ve kuraklığa dayanıklı olmaları sayesinde uzun Sahra geçişlerinde hayatta kaldılar. Sıcaklık değişimleri ve uçsuz bucaksız kum izleriyle Sahra Çölü, kırsala ve betona alışmış bizler için yabancı bir ortam. Ancak, Berberiler altında gruplanan göçebe halklar yüzyıllardır bu alanı nasıl kullanacaklarını biliyorlardı. Khaima denilen rahat çadırların altında nasıl uyuyacaklarını nasıl bildiklerini biliyor muydunuz?

Berberi Evlerinin Cazibesi

Berberi etnik grubu, Cabili, Tuareg ve Tarifit gibi birçok kabileden oluşur . Bu etnik grup, Kuzey Afrika’nın yaşlı sakinlerini gruplandırır. İsimleri onlara Romalılar tarafından verildi ve “dilini anlamadığımız kişiler” anlamına geliyor. Özgürlük ve bağımsızlık için açgözlü, işgalcilere, sömürgecilere ve diğer etnik gruplara karşı yüzyıllardır savaştılar. Sürekli göç halinde, su kaynakları arayışında olan bu kum halkları, yaşam biçimlerine uygun bir yaşam alanı bulabilmişlerdir. Berberi çadırı, develer üzerinde hızlı ve kolay bir şekilde monte ve demonte edilebilir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Ahşabın Doğal Güzelliği

Güney Fas’ta yün, kumaş ve hayvan kıllarından yapılır. Tuareg çadırı ise iklimin daha sıcak olması nedeniyle hayvan derileri dikilerek yapılır. İçeride, çadır iki büyük odaya bölünmüştür. Biri kadınlar ve çocuklar için daha büyük, diğeri erkekler için daha küçüktür. Tuareg nüfusunda kadın figürünün son derece önemli olduğunun altını çizmek isteriz. Büyük bir özgürlüğe sahip olmanın yanı sıra, aile varlıklarını koruyan ve yönetenler onlardır. Deve kullanımı ve boşanma hakkına sahip olanlar da kadınlardır.

khaima-berberi-çadırı3

Berberi Evlerinin Özellikleri

Kara çadır bugün hala yaklaşık yüz kabile tarafından bir ev olarak kullanılıyor. Dayanıklılığı ve uzunluğu nedeniyle, bir elyaf olan keçi yünü tabakalarından oluşuyor. Siyah renk pratik nedenlerle seçilmiştir. Siyah bir bez daha fazla gölge verir, bu nedenle tropikal ve güney tropikal güneşin yoğun ışığından daha iyi korur. Çok sıkı örülmedikleri için bu kumaşlar ısıdan da çok iyi yalıtılır. Gün boyunca lifler aracılığıyla gerçekleşen iç ve dış arasındaki sürekli hava değişimini sağlar. Bu da, siyah perdelerin içindeki sıcaklığın dışarıdakinden çok daha düşük kaldığı anlamına gelir.

Geceleri veya yağmur yağdığında, çarşaflar ıslanır ve büzülür, böylece çadırın içinde oluşan ısı kaybolmaz. Çünkü çarşafların dokunduğu keçi yünü oldukça yağlıdır. Çadırın yapısı, bir insan boyundan biraz daha yüksek olan, en büyük yüksekliği belirleyen merkezi direklerden oluşur. Yan direkler minimum yüksekliği işaret eder. Kapak, birbirine dikilmiş birçok keçi yünü kumaş şeridinden oluşan dikdörtgen bir kumaştır. Kumaşların kenarları rot gibi yanlara doğru uzanır ve mandallarla zemine bloke edilir. İçeride, döşeme olarak birkaç kat dokuma yün halı kullanılmıştır. Yatak, minder ve kumaş yatak olarak yerden yükseltilmiş ve üzeri çarşafla kaplanmıştır.

khaima-berberi-çadırı4

Berberi Evleri

Nesne ve çanak çömlek olarak; Metal veya dokuma liflerden yapılmış kaplar kullanılır. Çay ise küçük cam veya gümüş bardaklarda servis edilir. Misafirperverlik göstergesi olarak ayin tarzı kutlamalar yapılır. Misafirlerine veya yolda karşılaştıkları yolculara iyi dileklerini bu törende çay yaparak gösterir. Geleneğe göre çay seremonisi, uzaktaki kültürleri yakınlaştırmak için önemlidir. Çölün verdiği uğraşlardan sonra dinlenmek, dostluklar ve ittifaklar kurmak için de çay kullanılır. Her tatma üç çay çeşidi tarafından belirlenir; birinci acı, ikinci acı tatlı, üçüncü tatlı ve tuzlu.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Evcil Hayvan Dostu Ev Nasıl Temiz Tutulur

Berberi Çadır Örnekleri

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

İLGİLİ BAŞLIKLAR: berberi evleri,berberi evlerinin özellikleri,khaima çadır,tente yapımı,çadır yapımı,çadır nasıl yapılır,ev dekorasyonu,ev tadilat fiyatları,çadır ve tente yapımı,tente çadır sistemleri,tente çadır branda,tente çadır fiyatları,tente çadır modelleri,