Bu yıla damgasını vurmuş Hygge akımını burada inceleyin! Bu makalemizde Hygge dekorasyonundan tutun, hygge dekorasyon önerilerine kadar her şey var. Hygge ev dekorundaki yaratıcı fikirler hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz! DEKORDELİSİ olarak bizler sahip olduğumuz deneyim ile size en iyi şekilde hizmet vermekteyiz. Bizimle iletişime geçerek bu konuda sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Profesyonel ve tecrübeli ekibimiz ile sizlerde istediğiniz dekorasyona sahip evi oluşturabilirsiniz!

Hygge İle Stresten Kurtulun – Sıcak bir birliktelik hissini veren, ve en çok duyduğumuz İskandinav kavramı sanırım hgyye’dir. Danimarkalılar, bir günde yaşanan en küçük anların bile üzerimizdeki etkilerini kabul eder. Bu yüzden yaşadıkları her anı ve olumsuzlukları keyif alınacak hale getirir. Ruhun sıcacık hissetmesi, sinir bozucu şeylerden uzak olmak, rahatlatıcı ve mutluluk veren her şey hygge demektir. Bunları söylerken bile içinize bir huzur ve mutluluk geldi sanırım. İşte bu yüzden Danimarka, her yıl dünyanın en mutlu ülkesi olarak seçiliyor. Yılın neredeyse tamamında yağış alan bu ülke, çok soğuk ve karanlıkta kalıyor. Birkaç ay sıcak hava dışında, bitmek bilmeyen bir kış yaşanıyor. Ülkede çalışma saati sabah 7:00, yani karanlıkta gidip karanlıkta geliyorlar. Yüksek vergilerde işin içine girdiğinde yaşam koşulları ağırlaşıyor. İşte hygge felsefesi de tam olarak burada devreye giriyor.

hygge-ile-stresten-kurtulun2

Hygee Akımını Keşfet

Şimdiye kadar hiç duymadığınız, son yılların en yeni akımlarından biri olan Hygge kavramı ile tanışın. Danimarka dünyanın en mutlu ülkelerinden biridir. Danimarkalılar yıllardır kendilerini BM “Dünya Mutluluk Raporu”nun en tepesinde konumlandırıyor, peki bu mutluluğun sırrı nedir? Cevap tek kelimede yatıyor: ” hygge “. Bu terimin arkasında farklı ve birbirini tamamlayan yönleri içeren bir dünya, bir yaşam felsefesi vardır.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Renklerin Tasarımda Kullanımı

Bunların arasında ev ortamı merkezi bir rol oynar. Hygge’yi hayatınıza uyarlamayı sağlayan şeyler oldukça basit. Sevdiklerimizle buluşmak, doğada olmak, sıcacık bir kahve, mum ışığı, rahat ve minimal mobilyalar. Bu felsefenin ön koşulu yaşanan ana odaklanmakla başlıyor. Paylaşılan dostluklar, uzun yemek sohbetleri, kaliteli ama sade bir yaşamla yaşanan anın kıymetini bilmek. 

Hygge terimi, hayattaki küçük şeyler tarafından verilen genel bir tatmin ve esenlik duygusunu ifade eder. Sadelik, samimiyet, sıcaklık ve güvenlik, Danimarka halkının DNA’sının bir parçası olan bu yaşam tarzının anahtar kelimeleridir. Hygge, öze geri dönmek, gerçekten önemli olana değer vermek demektir. Sevdiğimiz insanlarla geçirdiğimiz zamana ve bizi iyi hissettiren her şey bu akıma dahil edilir. Bunu açıklamak için, kelimelerden çok bir görsel kullanmak daha etkilidir.

hygge-ile-stresten-kurtulun3

Kasvetli bir kış gününde şöminenin önünde kitap okurken hissettiğiniz o duyguyu biliyor musunuz? Bir fincan sıcak çay, hafif bir battaniye ve birkaç yanan mum nasıl olur?  Her şeyi hoş karşılama konusundaki bu takıntı Danimarka’yı bu kadar mutlu edecek mi? Mutlaka ağırlığı vardır. Hygge, öze geri dönmek, gerçekten önemli olana değer vermek demektir. Sevdiğimiz insanlarla geçirdiğimiz zamana ve bizi iyi hissettiren her şey bu alıma dahil edilir.

Hygge Ev Dekorasyonu

Hygge, Danimarka’dan dünyaya yayılan ve mutluluk sanatı olarak adlandırılan bir terimdir. Hagi kavramı, dekorasyon alanında samimi, sıcak, huzurlu ve rahat bir ortamı ifade etmek için sıkça kullanılıyor. Özellikle soğuk akşamlarda, rahat koltuklarda, loş ışık eşliğinde içilen bitki çayı anlamına geliyor. Yani sizi anı yakalamaya iten, sıcak ve rahat hissettiren her şeyi bu stilde kullanmanız mümkün. İşin en güzel kısmı, hygge stilini yaratmak için çok aşırı bir bütçeye sahip olmanız gerekmemesi.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Koridor aydınlatma

Çünkü bu stil gösterişten uzak, yeni modaya karşı geleneksel olanı kullanmakla başlar. Mesela yumuşak bir battaniye ve içinizi ısıtacak mumlar ile bu stilin hissini yakalayabilirsiniz. Basitliği ve heyecan aramak yerine huzuru tercih etmek Hygge’nin temelini oluşturur. Konfor ve rahatlık üzerine kurulu olan bu trend, küçük şeylerden mutlu olmayı hedefliyor. Evinizin atmosferini, küçük dokunuşlarla değiştirebilir, stresli geçen iş gününden sonra huzur dolu bir alanda dinlenebilirsiniz.

hygge-ile-stresten-kurtulun4

Hygge Dekorasyon Önerileri

Hygge dekorasyonunda rahat bir kanepe, loş ışık ve geniş bir yemek masası olmazsa olmazlardandır. Birçok İskandinav evinde samimi ve sıcak bir ortam yaratmak için şömine bulunur. Eğer bir şömineniz varsa, peluş yastıklar, koltuk şalları, kilimler ve mumlar size eşlik etmelidir. Vintage ve bohem tarzlarına yakın olduğu için, bu tarzı barındıran aksesuarlar Hygge dekorasyonlar için uygundur. Masif ahşap mobilyalar, büyük pencereler, bu tarzda dekore edilmiş evlerde sıkça kullanılır.

Yumuşacık battaniyeler, minderler, mumlar, kilimler gibi objelerle evinizdeki sıcaklık hissini artırabilirsiniz. Mesela bir fincan sıcak kahve ve sıcacık bir battaniye bu tanıma çok uygun. Bu tarzın olmazsa olmazı, mumlar ve ışık selleridir. Bu stilde en çok tercik edilen renkler, pastel tonları diyebiliriz. Evinizi stresten arındırmak için doğayı dekor olarak kullanın, dikkat dağınıklığına sebep olacak objelerden uzak durun. 

Huygge Dekorasyon Örnekleri

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

İLGİLİ BAŞLIKLAR: hygge dekorasyonu,hygge dekorasyon fikirleri,hygge nedir,hygge ev nasıl yapılır,hygge dekorasyon aksesuarları,hygge felsefesi,hygge kavramı,hygge akımı,ev dekorasyonu,