Granit Tezgahların Özellikleri Nelerdir? Granit Nasıl Oluşur? Granit Mutfak Tezgahlarının Kullanımı ile İlgili Kapsamlı Bilgiler. Mutfak Dekorasyonunda Granit Mutfak Tezgahları Nasıl Kullanılmalıdır? Bu Makalemizde Granit Mutfak Tezgahları ile İlgili Geniş ve Kapsamlı Bilgiler Edinebilirsiniz.

Granit Tezgahlar – Mutfak tezgahı olarak birbirinden farklı malzeme ile farklı bir çok renk alternatifi bulmanız mümkündür. Önemli olan farklı malzeme ve taşlar ile üretilen mutfak tezgahlarından hangisinin sizin ihtiyaçlarınızı karşıladığıdır. Dekorasyon anlamında da mutfaklarda önemli bir yere sahip olan mutfak tezgahlarının hem görüntü açısından güzel bir görünüme sahip olması gerekmekte hem de yoğun şekilde kullanıldığı için kullanım ömrünün ve kalitesinin iyi olması gerekmektedir. Bu nedenle ihtiyacınız olan tezgah taşını önceden belirlemeli ve mutfak dekorasyon tarzınız ile mutfak dolaplarınıza uygun model ve renkte bir mutfak tezgahı seçmelisiniz.

Mutfak tezgahları kolay yenilenebilir mutfak eşyaları arasında bulunmadığı için kolay kolay modası geçmeyecek ve gerek görüntüsü gerek de kullanım açısından kolay deforme olmayacak yüksek kalitede bir mutfak tezgahı modeli seçilmesi gerekmektedir. 

Mutfak tezgahı olarak düşünüldüğünde genellikle doğal taşlar kullanılmaktadır. Ve en yaygın kullanım alanına sahip olan mutfak tezgah taşı da granittir. 

Granit Nedir

Granit uzun yıllar boyunca yer altında oluşum evresini tamamlayıp tabakalar halinde çıkartılan bir doğal taştır. Yer altında bulunan büyük taneli taşlar zamanla bir takım mineraller sayesinde sıkışıp kristalleşirler. Bu sıkışıp kristalleşen tabakalar da granit dediğimiz taşı oluşturmaktadır. Granit taşının içerisinde sağlam ve dayanıklı olmasını sağlayan silikat, feldispat, mika ve kuvars gibi maddeler bulunmaktadır. Kuvars yer yüzünde diğer doğal taşlara oran ile en sağlam taştır. Aynı zamanda kuvars görünüm açısından da parlak bir taş olma özelliğinde olduğu için içerisinde bulunduğu granit taşına da parlaklık kazandırmaktadır. 

Granit içerisinde pek çok madde ve mineral bulundurduğu için, içerisinde bulundurduğu minerallerin yoğunluğuna göre renk almaktadır. Bu nedenle de bölmeli mutfak tezgahlarında renk ve ton farklılıkları gözle görülebilir düzeylerde olabilmektedir. Özellikle köşeli dediğimiz L tipi mutfaklarda bu durumla karşılaşılabilmektedir. Bunun önüne geçmek için ise granitin daha koyu tonları bu tip mutfaklarda kullanılabilir. 

Granit Tezgahların Tercih Edilme Nedenleri

Granit taşlar tabakalar halinde yer altından çıkartılmakta olan doğal bir taş özelliğinde olup, oldukça sağlam ve dayanıklıdır. Aynı zamanda granit mutfak tezgahlarının, mutfak dekorasyonu açısından oldukça geniş bir renk yelpazesi bulunmaktadır. Granit mutfak tezgahları bir çok renk alternatifi olmasına karşın tek renk bir görüntüde değildir. Homojen bir yapısı ile beraber görüntüsü de karışık renktedir. Doğal bir taş olma özelliği olarak da granit mutfak tezgahları hijyeniktir. Bunun yanında sürekli temizlenmesi ve temiz tutulması gereken mutfaklarda granit mutfak tezgahlarını temizlemek oldukça kolaydır. 

Mutfak tezgahları gün içerisinde suya fazlasıyla maruz kalmaktadır. Aynı zamanda da kurulaması iyi yapılamadığı için yüzey sürekli ıslak ve nemli kalmaktadır. Kullanılan mutfak tezgahının uzun ömürlü olması için sudan ve nemden etkilenmeyen bir mutfak tezgahı seçilmelidir. Granit mutfak tezgahları suya ve neme karşı fazlasıyla dayanıklıdır. Aynı zamanda granit sıkıştırılmış minerallerin birleşmesi ile oluştuğu için suyu kendi içerisinde emmemektedir. Yine oldukça hijyenik olan granit mutfak tezgahları içerisinde küçük ya da ince çatlaklar meydana gelmemek ile beraber içerisinde bakteri ya da mikroorganizma gibi zararlı canlıların yaşamasına izin vermez. 

Granit mutfak tezgahı her türlü darbeye karşı oldukça dayanıklı olması ile beraber büyük ve kuvvetli bir darbeden etkilendiğinde de onarımı kolaylıkla yapılabilmektedir. Bunun yanında ise granit mutfak tezgahları için bıçak kullanımını doğrudan tezgah üzerinde yapmamanız granit mutfak tezgahının çizilmemesi açısından daha sağlıklı olacaktır.   

Granit mutfak tezgahları uzun yıllar boyu kullanıma oldukça uygundur. Ancak kullanım ömrünü ve görüntüsünü korumak adına birkaç yılda bir rutin olarak cilalatmakta fayda vardır. 

Aşağıdaki sayfalarımızı ziyaret ederek mutfak dolapları ve mutfak tezgahları hakkında farklı ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR: granit tezgah nedir, granit nedir, granit tezgahların özellikleri, granit mutfak tezgahları,