Bu yıla damgasını vurmuş Evinizdeki lagom felsefesini burada inceleyin! Bu makalemizde Lagom stili ev dekorasyonundan tutun, lagom ve hygge arasındaki fark’a kadar her şey var. Evinizi lagom stiline göre nasıl döşeyeceğiniz hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz! DEKORDELİSİ olarak bizler sahip olduğumuz deneyim ile size en iyi şekilde hizmet vermekteyiz. Bizimle iletişime geçerek bu konuda sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Profesyonel ve tecrübeli ekibimiz ile sizlerde istediğiniz dekorasyona sahip evi oluşturabilirsiniz!

Evinizi Lagom Stiline Göre Döşeyin – İsveççe Lagom kelimesinin gerçek bir çevirisi yoktur. “Her şeyin ölçüsü, çok fazla değil, çok az da değil” olarak anlaşılabilir. Bu, hayatın her alanında denge ve uyum sağlamak için aşırılıklardan kurtulma anlamına gelir. Rahatlamadan, fiziksel aktiviteye, kendine zamandan başkalarına zaman ayırmaya ve yine işlevselden tamamen estetik yönlere akıştır. Lagom felsefesi, huzurlu ve mutlu bir yaşam için, ölçülü olmayı ve çevreye saygıyı ilkesi haline getirmiştir. İsveç’te doğmuş gerçek bir yaşam tarzıdır. Sadece eve özgü yönleri ile değil, moda, beslenme ve toplumu kavrama biçimi için de geçerlidir.

lagom-stili2

Lagom Felsefesi

Felsefenin temel ilkeleri; çevresel sürdürülebilirlik, sağlıklı bir yaşam ve günlük yaşamda sadeliğin yeniden keşfidir. Bireycilik yerine toplumu, israfı önlemek için kaynakların bilinçli kullanımını tercih eden bir ahlaktır. Bütün bunlar, kişinin fiziksel ve zihinsel dengesini yeniden kazanmak konusunda daha fazla farkındalık gerektirir.

İş, dinlenme, fiziksel aktivite ve tutkularımız arasındaki doğru dengeyi bulmak kolay değildir. Zamanınızı nasıl daha iyi yöneteceğinizi bilmek, kendinize ve sevdiklerinize iyi bakmanız için önemli hale gelir. Bu nedenle, faydalı olan ve bizi iyi hissettiren aktiviteleri dikkatlice seçmek ve gerektiğinde birkaç hayır demeyi öğrenmek önemlidir.

lagom-stili3

Lagom Stili Ev Dekorasyonu

Her şeyden önce ekolojik, düşük enerjili ve konforlu bir evdir. Lagom bir İsveç felsefesi olduğundan, İskandinav tarzı iç mekanlarda sayısız kez hüküm sürer. Evin uyumlu, işlevsel ve rahat bir şekilde dekore edilmesi, mobilya seçiminde abartılardan kaçınılması ve evi çok fazla eşya ile doldurmaması gerekir. Dekorasyon sade ve mütevazı olmalı ve ihtiyaç ve beklentilerimize karşılık gelmelidir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Ev için tasarım örnekleri

Bu sayede düzeni koruyabilir ve her şeyi kontrol altında tutabiliriz. Lagom felsefesine en uygun mobilya stili, doğal ve sürdürülebilir malzemelerin kullanıldığı mobilyalardır. Bir Lagom evinde mobilyalar, nicelikten çok kaliteyi tercih ederek büyük bir özenle seçilmelidir. İşlevsel, ergonomik, dayanıklı ve mantıklı bir şekilde organize edilmiş birkaç mobilya yeterli olur. Amaç, düzen ve uyumu çaba harcamadan korumanın mümkün olduğunu göstermektir.

lagom-stili4

Her bir mobilya parçasının bağlamsallaştırıldığı havadar ve aydınlık mekanlar yaratmaktır. Estetik olarak temiz ve uyumlu çizgilerin kullanılması tercih edilir. Işık vermek için bol beyaz ve karakterize etmek için nötr renkler kullanılır. Süslemeleri de doğa tasviri, çiçek ve hayvanlar ve temel geometriye sahip desenlerden ilham almaktadır. Malzemelere gelince, seçim doğal ve geri dönüştürülebilen kaynaklardan yana.

Ahşap, taş, cam, kenevir, keten, pamuk, yün ve ham kumaşlar kullanılmakta. Plastik kesinlikle yasaklanmalı ya da maksimuma indirilmeli. Saatlerce ışık gerektiren çalışma masaları, okuma köşeleri ve çalışma alanları pencere kenarlarına yerleştirilmiştir. Bunu yapmak, doğal ışıktan tam olarak yararlanır ve gün batımından önce ampullerin açılmasını önler.

lagom-stili5

Lagom Felsefesini Evinizde Yaşayın

Günlük aktivitelerinizi en iyi şekilde gerçekleştirmeniz için, tezgahların ve okuma köşelerinin doğal ışık kaynaklarına yakın konumlandırılmasını gerekir. Mobilyalar açısından, ihtiyacın olan her şeye sahip olurken, alanı azaltmak için modüler ve çok fonksiyonlu mobilya tercih etmelisin. Geri çekilebilir kapılar, alanları bölmek, mutfağı ve çalışma alanını zarif şekilde gizlemek adına mükemmel bir çözümdür. Aydınlatmak için seçim, işlevselliği ve yüksek enerji tasarrufunu garanti eden LED ışık kaynaklarına düşer. Pencereler için ışık perdelerini tercih etmenizi öneririz.

Rahatsız edici yansımalardan ve istenmeyen bakışlardan korunmak için, doğal ışığın yeterince filtrelenmesi sağlanmalı. Lagom stilinde yaratıcılığın bile payı vardır. Kendin yap modeli ile nesneleri değiştirerek, eski mobilyaları yeniden keşfetmeyi kolaylaştırır. Bu şekilde, mekanlarınızı el yapımı parçalarla karakterize eder, nesnelere ikinci bir hayat verirsiniz. Bu durum, cüzdan ve çevre yararına israfı önemli ölçüde azaltacaktır. Evinize ve eşyalarınıza özen gösterirken, bu aktivitelerin stresi azaltmak için her derde deva olduğunu söylemeye gerek yok.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Ev Tadilatı Daire Dekorasyonu
lagom-stili6

Lagom ve Hygge Arasındaki Fark Nedir

Hygge iyilik halini ifade eder, sevinç anlarının tadını çıkarmak ve bir memnuniyet duygusuna ulaşmaktan ibarettir. Lagom ise sağlık ve ekoloji konusunu ön plana koyarak bazı sınırlamalar getirmektedir. Hygge sevenler, bir fincan çikolatayla battaniyenin altına girerken, lagom felsefesinin savunucuları besleyici meyve ve sebze kokteyllerini tercih eder. Gevşeme ve rahatlık, hygge’in özüdür. Lagomda, diğer yandan, spor ruhu yükseltirken, rahatlama anları fiziksel aktivite ile değiştirilir.

Lagom Stili Dekorasyon Örnekleri

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

İLGİLİ BAŞLIKLAR: ev dekorasyonu,lagom tarzı,lagom dekorasyonu,lagom nedir,lagom dekorasyonu nasıl yapılır,lagom felsefesi,lagom yaşam tarzı,lagom dekorasyon aksesuarları,isveç dekorasyon stili,