Eski Evler Yenilensin

Eski ev yenileneceği zaman neler değiştirilmelidir? Ev yenileme ve tadilat işlerinin planlaması nasıl yapılmalıdır? Duvar ve zemin tadilatları nasıl olmalıdır? Bu makalemizde duvardan zemine, yüksek tavandan kapı ve pencere dizaynına kadar eski ev yenilenmesi hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz!

Eski Evler Yenilensin – Hepimizin bildiği üzere genel olarak eski evi yenileme veya ev tadilat işleri denildiği zaman gözümüz epeyce korkar. Defalarca düşürürüz ancak bir türlü işe başlayamayız. Kimimiz belki yıllarca kullandığımız mutfak dolaplarının yıkık dökük görüntüsünden bıktık, belki kapanmayan kapılarımızı değiştirmek, belki yılların vermiş olduğu yorgunlukla ayakta durmaya çalışan duvarlarımızı parlatmak veya lambiri tavanlar yerine ferahlatıcı tavanlara sahip olmak istiyoruzdur. Hiçte keyifli bir iş gibi görünmese de, kim istemez ki hayalindeki eve kavuşmayı, kim istemez ki daha konforlu bir evde yaşamayı…! Eğer eski bir evi yenilemeye karar verdiyseniz ve bu durum ilk defa deneyim yapacağınız bir durumsa, ilk etapta sizin için stres yüklü olabilir. Ancak bir şeyler başarma şevkiniz ile beraber kendi başınıza üretebilme, tamir edebilme gibi ilgi ve yeteneklerinizi perçinlemek genel anlamda psikolojinize olumlu yansıyan bir tecrübe olur. Şüphesiz her ne kadar zor ve uzun bir süreç olsa da, bir o kadarda zevkli bir iştir.

eski-evler-yenilensin2

Genel olarak eski evler de dahil olmak üzere bir evi yenilerken işinizi daha kolay hale getirecek bazı yöntemler sayesinde rahatlıkla bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Bunun için öncelikle evinizde hangi bölümlerin riskli olduğunu, nerelerin korunması gerektiğini ve nasıl değişiklikler yapmak istediğinizin tespitini yapmalısınız. Unutmayın! ihtiyaçların belirlenerek durum tespitinin yapılması malzeme temini ve çıkan masraf bakımından hazırlık yapmanıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte ev tadilat ve yenileme işlerinde önceliğin mutfak ve banyo gibi alanlara verilmesi, sonradan doğabilecek sıkıntılarında önüne geçecektir.

Bunun yanı sıra evinizde büyük çapta uzman yardımı gerektiren bir yenileme ve tadilat ihtiyacınız mevcutsa, profesyonel destek almayı ihmal etmemelisiniz. Bu gibi durumlarda tadilatı yapan kişilerle de sürekli iletişimde bulunarak olası süprizlerin de önüne geçmiş olursunuz. Tahmin edeceğiniz gibi tadilat ve tamirat işleri sırasında eviniz çok tozlanıp kirleneceği için büyük mobilyalarınızı ve hassas eşyalarınızı koruyucu malzemelerle kapatmayı ve muhafaza etmeyi unutmayın. Tekrar tozlanma ve kirlenme olasılığı bulunduğundan ötürü boşuna efor harcamamak içinse işleriniz tamamen bitmeden temizliğe girişmeyin. Dekordelisi olarak bu gibi genel bilgileri verdikten sonra gelin şimdi birlikte ev tadilatındaki bazı kilit noktaları yakından inceleyelim.

Duvar ve Zemin Tadilatı

eski-evler-yenilensin1

Bilindiği gibi geleneksel duvarlar son derece dayanıklı, güçlü ve uzun zaman idare edilmek üzere inşa edilmiş olmakla birlikte, etrafındaki zarar verici unsurlara karşı dirençli olması açısından eski tip kalınlıkta yapılmıştır. Bu nedenle eski evlerdeki aşınmış geleneksel duvar modelleri size çalışmak için iyi bir temel olabileceği için duvar tadilatına başlanıldığında öncelikle hepsini yıkmamaya özen gösterin. İşe öncelikle duvar yıkımını çok ileri boyuta götürmeden çok yıpranmış duvarlardan kurtularak başlayın ve bu konuda fikir almak için işinin ehli bir uzmana danışın. Keza her ne kadar açık planlı bir ev modern ve ferah görünümünün yanı sıra revaçta olsa da, odalarınızı ayırabilmek için duvarlara ihtiyacınız olacağını unutmayın. 🙂

Çoğu zaman bütçe yetersizliğinden, çoğu zaman iyi bakamamaktan ötürü eski evlerin yanı sıra etrafınızda görmüş olduğunuz modern ve şık dekorlu evlerde gün gelir çürüyerek bakıma ihtiyaç duyabilirler. Sebep ne olursa olsun bir evin zeminini yenilemek oldukça can sıkıcı ve yorucu olmakla birlikte, adeta evin temelini soyarak sıfırdan başlamaya niyetlenmek demektir. Ancak bu durum gözünüzü hemen korkutmasın. Zira çoğu eski tip zemin yenileme işlemi sırasında gösterilen özen ve alaka sayesinde muhteşem görünümler elde edebilirsiniz. Yine de yer zemini zevkinize göre değil ve döşemeleri kaldırmadan modernize etmeyle birlikte bu durumu halletmenin yollarını arıyorsanız onunda çaresi var.

eski-evler-yenilensin3

Eskimiş zemini daha trend göstermek için plastik zemin döşemelerini kolayca yere monte edebilirsiniz. Bunun dışında gerek zemin ve duvarları uzun süre dayanan gerekse kendi başınıza gayet pratik bir şekilde laminat ile kaplayabilirsiniz. Bunun gibi bir diğer kullanışlı alternatif ise pvc uygulamasıdır. Ancak seramikleri başka bir madde kullanmadan yenilemek istiyorsanız akrilik boya malzemesi kullanarak desen yapmayı da deneyebilirsiniz.

Yüksek Tavanlar ve Tavan Girişleri

Klasik tarz evlerin göstergesi olan olan yüksek tavanlar, çoğunlukla geleneksel yapılarda bulunmaktadır. Günümüzde zaman zaman modern evlerde de bulunmasına rağmen genellikle alçak tavan tercih edilmektedir. Temizliklerinden tutunda boyasına değin oldukça meşakkatli ve masraflı olan yüksek tavanlar çok daha fazla alan kaplarlar. Fakat imkanınız dahilinde yüksek tavanlı bir eve sahip olmanın avantajları da yok değildir. Örnek verecek olursak; hacim ve derinlik açısından evinizi olduğundan daha büyük gösterdiği için doğal olarak zarafet ve ihtişam etkisi kendiliğinden gelmiş olur. Ayrıca yüksek tavanlı evinizi yenilerken kendi zevkinize ve tarzınıza uygun olacak şekilde bakımını yapabilirsiniz.

Tavan kirişleri her ne kadar evinize ağır bir görünüm veriyor olsa da modernize ederek şık bir atmosfere sahip olabilirsiniz. Yukarıda az önce bahsetmiş olduğumuz yüksek tavanlar tavan kirişleri sayesinde olduğundan daha da büyük görünerek, odanıza derinlik ve yükseklik katar. Ayrıca düz ahşap renginin yerine beyaza boyarsanız, malzemenin monoton rengini de kırmış olursunuz. Tabi isteğe göre farklı renklere de boyamanız mümkündür. Uygulamasının nasıl ve ne tarz olacağı belli bir yetenek ve uzmanlık gerektiren tavan kirişinin, malzemesi arasında kereste favori malzemedir. Doğru uygulama yapıldığı taktirde birkaç tavan kirişi ile evinizin görünümünü çok daha rahatlatıcı, şık ve sıcak hale dönüştürebilirsiniz.

eski-evler-yenilensin4

Kapı ve Pencere Tasarımı

Eski evlerin geleneksel görünümünden kurtulup daha modern ve şık görünmesi için pencere ve kapı dizaynlarının da yenilenmesi gerekir. Ancak geçmişle günümüz arasında bir bağ oluşturabilmek ve evinize eski usul çekicilik kazandırabilmek adına klasik tarz pencere ve kapı tasarımlarını da olduğu gibi koruyarak, evin genel dekorasyon bütünlüğüne uymasına özen gösterilmelidir.


Aşağıdaki sayfamızı da mutlaka ziyaret ediniz;

Ev Tadilat Fiyatları

İLGİLİ BAŞLIKLAR: eski ev nasıl yenilenir,müstakil ev tadilatı,eski ev yenileme,eski ev tadilat,ev tadilat,ev tadilat işleri,ev tadilat ve yenileme,komple ev tadilatı,eski ev yenileme teknikleri,müstakil ev tadilatı,tadilat fikirleri,ev yenileme fikirleri,

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir