en-pratik-duvar-kağıdı-uygulaması1

En Pratik Duvar Kağıdı Uygulaması

En pratik duvar kağıdı uygulamasını burada inceleyin! Bu makalemizde Duvar kağıdı seçiminden tutun, Duvar kağıdı uygulamasına kadar her şey var. Pratik duvar kağıdı uygulamaları hakkındaki geniş ve kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz!

En Pratik Duvar Kağıdı Uygulaması Yeni ev sahibisiniz ya da kiracı. Sık sık aklınızda gezinen o deli soru! Boya mı duvar kağıdı mı? Elbette ki bu sorunun tek cevabı yok. Cevap tamamen sizin istekleriniz ve ihtiyaçlarınızın kesiştiği noktada buluşuyor. Mobilyadan perdeye, halıdan dekoratif aksesuara kadar hepsi, ev dekorasyonuna katkı sağlayan ürünler. Tıpkı bu ürünler gibi her geçen gün ev dekorasyonunda ön plana çıkmaya başlayan alanlardan biriside duvar kağıtları. Eskimiş duvar kağıdını yenilemeyi düşünüyorsan, desenli duvar kâğıtlarını tercih edebilirsin. Gelin en pratik duvar kağıdı uygulamasını ve bu uygulamanın ‘doğru’ ve ‘yanlışlarını’ birlikte keşfedelim. Ne dersiniz?

en-pratik-duvar-kağıdı-uygulaması2

Duvar Kağıdı Seçimi

Ev dekorunda duvar kağıdı kullanmaya karar verdikten sonra atılacak ilk ve en önemli adım duvar kağıdı seçimidir. İlk olarak; duvar kağıdını uygulamak istediğin alanın bu işleme uygun olup olmadığını kesinleştirmelisin. Eğer duvarlarında kabaran pürüzlü yüzeyler varsa, duvar kağıdı uygulaması yapamayabilirsin. Bu gibi durumlarda, kabaran bölümleri törpülemeli ve duvar kağıdı uygulamasına hazır hale getirmelisin. Duvarın fiziksel durumuna bağlı olarak ek işlemler gerekebilmektedir.

Nerelerde Kullanılır

Oturma odasından yatak odasına, mutfaktan banyoya kadar, duvar kağıtlarını evinin dilediğin yerinde kullanabilirsin. Renk ve model seçimini, duvar kağıdını kullanacağın alana göre yapmalısın. Odanın tamamında kullanabileceğin gibi, sadece tek duvarında ya da belirli bir bölümünü vurgulamak üzere kullanabilirsin. Duvar kağıtları, üretildikleri malzemeye bağlı olarak farklı alanlarda kullanılmaktadır. Yatak odası ve oturma odası için desenli duvar kağıtları yorucu olmaktadır. Mutfak ya da banyo gibi alanlarda, bu tip duvar kağıtlarına gönül rahatlığıyla yer verebilirsin.

en-pratik-duvar-kağıdı-uygulaması3

En bilinen duvar kağıdı modeli, desen üzeri PVC kaplama vinil duvar kağıtlarıdır. Gürültüsü bol olan bölgelerde, arkası kumaş kaplı vinil duvar kağıtları kullanılır. Bu sayede ses yalıtımı da sağlanmış olur. Doğal duvar kağıtları, bakımı zahmetli duvar kağıtlarındandır. Hasır tellerin örülmesi ya da preslenmesiyle oluşturulan doğal duvar kağıtlarının uygulaması çok daha zor olur. Genellikle duvarların belirli bölgelerine uygulanır. Koridor ya da girişte kullanmak üzere değerlendirebilecek kağıt esaslı duvar kağıtları, kolay silinebilir fakat güneş ışığına dayanıklı değildir. Uygulaması son derece pratiktir.

Dekoratif Duvar Kağıtları

 • Ev dekorasyonunun önemli bir parçası olan dekoratif duvar kağıtları, mobilyalar ve yer kaplamalarıyla uyum sağlamalıdır.
 • Eğer duvar kağıdı kaplaması kullanılan alan küçükse, mekanı daha geniş ve ferah göstermek için dikey çizgili duvar kağıtları kullanılmalıdır.
 • Tek renk duvar kağıdı tercih edilmişse; tavanla aynı renk duvar kağıdı seçilerek, benzer bir görünüm yakalanmalıdır.
 • Boyanabilir duvar kağıdı kullanarak, kendi kombinasyonunuzu oluşturabilir ve evinize kendi dokunuşlarınızı ekleyebilirsiniz.
en-pratik-duvar-kağıdı-uygulaması4

Ev dekorasyonunda minimal bir çizgi tercih edersen, duvar kağıdı konusunda daha cesur davranabilirsin. Ancak unutmayın! Sıklıkla zaman geçirilen alanlarda koyu renkli ya da bol desenli duvar kağıtları kullanmak, mevcut alanı daha küçük gösterir. Dekorasyonunu yorucu ve karmaşık hale getirir. Bu nedenle, duvar kağıtlarını genellikle sade ve açık tonlarda tercih edin. Koyu renk duvar kağıdı kullanmak isterseniz, bu kullanımı belirli duvarlarla sınırlayın. Ya da duvar kağıdı rengine karşıtlık oluşturacak şekilde açık renkli mobilyalar tercih edin.

Duvar Kağıdı Kaplama Adımları

 • Duvardaki pütürler zımpara ve spatula yardımıla düzeltilmelidir.
 • Duvar kağıdını kesmek için duvar yüksekliği ölçülmelidir. Ölçüye göre kesim yapılırken, aşağıdan ve yukarıdan fazlalık bırakılmalıdır.
 • Toz tutkal suyun içine azar azar tarifine uygun miktarda dökülüp karıştırılmalıdır. 1 saat kadar dinlendirilip, gerekirse üstüne biraz daha su ilave edilmelidir. Boza kıvamına getirilmelidir.
 • Fırça yardımıyla, ölçüye göre kesilen duvar kağıtlarının arka kısımları tutkallanmalıdır. Tutkal, kağıdın arkasındaki her noktaya temas ettirilmelidir.
 • Tutkallanan yüzeyler birbirine değecek şekilde katlanır.
en-pratik-duvar-kağıdı-uygulaması5
 • Katlanan duvar kağıtları dinlendirilip, en fazla 5-10 dakıka arası yumuşamaya bırakılmalıdır.
 • Tutkallanan ilk boy kağıt ışık yönüne dikkat edilerek, pencere kenarına yapıştırılmalıdır. Gerekirse gönye ya da terazi kullanılmalıdır.
 • Yapıştırılan kağıt temiz bir bez ya da fırçayla, yukarıdan aşağıya doğru bastırılarak düzeltilmelidir. Hava kabarcıklarının çıkartılması sağlanır.
 • Üst ve alt köşelerde oluşan kağıt fazlalıkları makasla kesilmelidir.
 • Uygulama esnasında ve kuruma süresince, odanın pencereleri kapaı tutulmalıdır. Duvar kağıdı normal oda sıcaklığında bırakılmalıdır.

Duvar Kağıdı Uygulaması

 • Yukarıda belirttiğimiz üzere öncelikle, duvar zemini duvar kağıdına uygun hale getirilmelidir.
 • Uygulama gerçekleştirilen duvar ya da duvarlar; çimento ya da alçıyla sıvanmışsa 24 saat önceden saten alçı macunu uygulanmalıdır. Böylece duvar kağıdı sökülse bile duvarın zarar görmesi engellenir.
 • Duvarlar boyanmışsa; duvar kağıdı uygulananan noktalar, deterjanlı suyla silinmelidir. Ardından durulanmalıdır. Yüzey çok parlak ve kaygansa, zımpara yardımıyla bu bölgeleri yapıştırıcının daha rahat tutunabileceği bir yüzey hazırlanmalıdır.
 • Daha önce duvar kağıdı uygulaması yapıldıysa, bu kağıtlar tamamen sökülmelidir. Yenileri pürüzsüz bir zemin üzerine uygulanmalıdır. Duvardaki kağıtları kolayca sökebilmek için sıcak suyla beraber kullanılan duvar kağıdı sökücüsü kullanılmalı.
 • Duvarlarda çatlak ya da içeri göçmüş bölümler varsa, bu bölümleri düzleştirecek şekilde alçı ya da bantlardan yardım alarak, tüm duvar yüzeyi eşit yüksekliğe getirilmelidir. Dökülen sıvalar temizlenip alçı uygulanmalıdır. Duvar kuruduktan sonra zımpara işlemine geçilmelidir. Duvar yüzeyi tamamen pürüzsüz hale gelene kadar zımpara işlemine devam edilmelidir. Oluşan toz ve kalıntılar mutlaka temizlenmelidir.
en-pratik-duvar-kağıdı-uygulaması6
 • Şimdi sıra geldi duvar kağıdını uygulamaya! İlk önce duvar kağıdı uygulanacak alanın metreyle ölçüsünü alın.
 • İlk kalıbı, 5 ya da 10 cm kesme payı bırakarak, büyük ve sert makasla kesin. Eğer duvar kağıdın ek yeri gerektirmiyorsa sonrasında kullanacağın kalıpları, ilk aldığın kalıba uygun olarak kesip hızlıca kullanmalısın.
 • Ek yeri gerektiren kağıtlarda, kalıpları yapıştırdıktan sonra kesmeye özen göster. Her kalıp için ek yerini işaretlemeyi unutma. Bu işaret işinizi oldukça kolay hale getirir.
 • Duvar kağıdını yapıştırmaya, duvarın üst kısmından başla. Kalıbı ikiye katlı şekilde tut ve kalıbın kenarını daha önceden işaretlediğin noktaya denk getir. Duvar kağıdın, duvarın üst kısmından 3-5 cm taşmasına izin ver.
 • Kalıbı duvara yapıştırmaya başla ve fırça ya da kuru bir bezle ortadan kenarlara doğru üstünden geçerek, hava kabarcıklarını ortadan kaldır. Hava kabarcıkları, duvar kağıdının yapışmasını ve zemine tutunmasını engeller ve tüm uygulamayı boşa çıkardığı için olduka önemlidir.
 • Daha sonra kalıbın diğer yarısını aç. Duvar kağıdının üst kısmını ellerinle destekleyerek kaymasını önle. Son olarak alt kısmı yapıştır.
 • Diğer kalıpları önceden yapıştırdığın kalıbı hizalayarak yapıştır. Kalıpların kenarlarının denk gelmesi oldukça önemli.
 • Eğer hatalı bir yapıştırma işlemi gerçekleştirirsen en son yapıştırdığın kalıbı kaldır. Kenarlar denk gelecek şekilde yeniden yapıştır.

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

DEKORDELİSİ olarak bizler sahip olduğumuz deneyim ile size en iyi şekilde hizmet vermekteyiz. Bizimle iletişime geçerek bu konuda sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Profesyonel ve tecrübeli ekibimiz ile sizlerde istediğiniz dekorasyona sahip evi oluşturabilirsiniz!

İLGİLİ BAŞLIKLAR: duvar kağıdı seçimi,eskimiş duvar kağıdı yenileme,desenli duvar kâğıdı,duvar kağıdı çeşitleri,PVC kaplama vinil duvar kağıtları,dekoratif duvar kağıdı,duvar kağıdı modelleri,duvar kağıdı kaplama,duvar kağıdı uygulaması,

Related Posts

çeşitlerine-göre-duvar-kağıdı-temizliği5

Çeşitlerine Göre Duvar Kağıdı Temizliği

Çeşitlerine göre duvar kağıdı temizliğini burada inceleyiniz! Bu makalemizde Sentetik duvar kağıdı temizliğinden tutun, duvarDevamını oku

duvar-kağıdı-neyle-silinir4

Duvar Kağıdı Neyle Silinir?

Duvar kağıdı neyle ve nasıl silinir burada inceleyin! Bu makalemizde Duvar kağıdı temizliğinin öneminden tutun,Devamını oku

evlerde-duvar-kağıdı-temizliği-ve-bakımı3

Evlerde Duvar Kağıdı Temizliği ve Bakımı

Evinizdeki duvar kağıdı temizliği ve bakımını burada inceleyin! Bu makalemizde Standart duvar kağıdından tutun, soyulabilir,Devamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *