boya çeşitleri

Boya Çeşitleri

Boya Çeşitleri – Boyaya başlamadan önce uygulayacağınız uygun boyalar..

Boya Çeşitleri – Boyalar çok çeşitlidir. Duvarları renklendirmek evinize yeni görünüm kazandırmak istediğinizde hangi boya çeşitlerini kullanabilirsiniz?

Boya Çeşitleri – Boyalar çeşitlerine göre 4’e ayrılır. Boya yapmaya başlamadan önce uygulayacağınız yüzeye en uygun boyayı seçmelisiniz.

boya
boya

Bu boyaları sayacak olursak:

1- Plastik boya.

2- Su bazlı silikon esaslı silinebilir boya.

3- Yağlı boya.

4- Nano teknolojik kendini temizleyen boya.

Bu boyaları tek tek inceleyecek olursak;

1- Plastik Boya: Tavan ve duvar boyası olmak üzere plastik boya ikiye ayrılır.

Tavan boyası duvar boyasına kıyasla hava geçirgenliği daha fazla olan boyadır. Tavan için plastik boya kullanılma amacı içerideki havanın silkülasyonunu sağlamaktır.

Plastik boya en yaygın ve en basit uygulanabilen boya çeşidi olup silinme özelliğine sahip değildir.

Plastik boya su ile inceltilir, plastik boya uygulanan alanı temizlemek için nemli bezle silmek yeterlidir.

Plastik boya kuruma suresi ise 20-30 derece normal oda sıcaklığında yaklaşık 2 – 2,5 saattir.

2- Su Bazlı Silikon Esaslı Silinebilir Boya: Su bazlı boya yağlı boyaya alternatif olup alerjik ve koku bakımından hassas kişileri düşünerek üretilmiş bir boyadır.

Su bazlı boya silikon esaslı olup su ile inceltilir. Su bazlı boya kuruma suresi ise 20-30 derece normal oda sıcaklığında yaklaşık 3 – 4 saattir.

Su bazlı boya uygulaması basit olup temizliği nemle bez ile yapılır.

3- Yağlı Boya: Yağlı boya kendi içinde parlak, mat ve yarı mat olarak üç gruba ayrılır. Yaağlı boya tiner ya da neft ile inceltilir. Yağlı boya uygulaması zahmetli olduğundan dolayı diğer boyalara kıyasla uygulanırken daha dikkatli olunmalıdır. Zemin her taraf kapanacak şekilde branda ile örtülmelidir.

yağlı boyanın kuruma suresi ise 20-30 derece normal oda sıcaklığına yaklaşık 6-7 saattir. İlk kattan sonra vurulacak ikinci katta bir gün beklenmelidir. Yağlı boyanın temizliği tinerli bez ile silinmek suretiyle yapılır.

Kapı, pencere ve demir aksamlar parlak yağlı boya ile yapılır. Duvarlar ise isteğe göre yarı mat ya da mat yaglı boya ile boyanır. Yağlı boya silinebilir özellikte olup duvarların silinmesi için temizleme suyuna arap sabunu katılır. Arap sabunu katmaktaki amaç duvarın çizilmemesi içindir. Bez bu hazırlanan suda yıkanıp duvarlar silinir ardından silinen bölge kuru bez ile kurulanır.

4- Nano Teknolojik Kendini Temizleyen Boya: Kendi kendini ışıkla temizleyen boyadır. Plastik boya gibi olduğu için uygulama yukarıda anlattığımız plastik boya ile aynıdır.

nano boya
nano boya

Ayrıca bakınız;


boya çeşitleri, boya çeşitleri nelerdir, boya çeşitleri ve fiyatları, duvar boyası çeşitleri, boya çıkarıcı, boya koruma, boya, boya çeşitleri ve özellikleri, iç cephe boya renkleri, boya çeşitleri ve boya gereçleri

Güncellemeleri Alın ve Bağlantıda Kalın. Bültenimize Abone Olun.