Bu yıla damgasını vurmuş Bir yaşam felsefesi, Wabi Sabi’yi burada inceleyin! Bu makalemizde Wabi Sabi trendinde iç mekanlardan tutun, Wabi sabi estetiği için kullanılacak malzemelere kadar her şey var. Son derece etkileyici Wabi Sabi felsefesi hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz! DEKORDELİSİ olarak bizler sahip olduğumuz deneyim ile size en iyi şekilde hizmet vermekteyiz. Bizimle iletişime geçerek bu konuda sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Profesyonel ve tecrübeli ekibimiz ile sizlerde istediğiniz dekorasyona sahip evi oluşturabilirsiniz!

Bir Yaşam Felsefesi Wabi Sabi – Wabi sabi terimi iki kelimeden oluşur. Wabi, uyum, barış, huzur ve denge anlamına gelen “wa” kelimesinden türemiştir. Bu nedenle wabi insanı sade, alçakgönüllü ve doğaya saygılıdır. “Sabi” ise, doğal ilerleme, bir zamanlar parlayan nesnelerin soyu tükenmiş ihtişamı, zamanın geçişi bozulma ile bağlantılıdır. Bu yüzden bu tarz, yılların ve dış faktörlerin çevrede bıraktığı izleri kutlar. Her iki kelimenin de tam olarak ne anlama geldiğini tercüme etmek kolay değil. Ancak genel olarak, hem “wabi”nin hem de “sabi”nin, doğanın kendisine ait olan, kusurda güzellik arayışını ifade ettiği söylenebilir. Wabi sabi dekorasyonu sadece dekoratif bir tarz değil, gerçek bir yaşam felsefesidir. Gereksiz olan her şeyi ortadan kaldırmak, gerekli olanla bağlantı kurmak ve her şeyin tadını çıkarmaktır. 

wabi-sabi-örneği2

Wabi Sabi’nin Felsefenin 7 İlkesi

Bu yaşam tarzı, sahip olduğumuz her şeye değer verdiği ve daha fazlasını istememiz gerekmediğini hatırlatır. Ne istediğinizi ve gerçekten gerekli olanı nasıl ayırt edeceğinizi bilmekle ilgilidir. Sürenin değer kaybettiği ve anlık satın alımlara önem verildiği tüketim toplumunun zıt anlamlısıdır. Zen Rahipleri bu felsefenin 7 ilkesi olduğundan bahseder. Bu ilkeler;

  • Şibumi: Değeri bilinmeyenler de güzelliği bulmak.
  • Yugen: İnce ayrıntıları geliştirin.
  • Datsuzoku: Özgür olmak.
  • Kanso: Sadelikle yaşayın.
  • Shizen: İddiasız, doğal davranın.
  • Fukinsei: Asimetriyi ve düzensizliği takdir edin.
  • Seijaku: Huzuru yaşam tarzınız yapın.
wabi-sabi-örneği3

Wabi Sabi’yi Neden Bu Kadar Çok Seviyoruz

Etrafımızdaki her şeyin, güzelliğini, tarihini, duygusal değerini, mütevazi ve kusurlu olanın içindeki özgünlüğü takdir etmeyi öğrenin. Hiçbir şey kalıcı değildir ve eski reddedilmek yerine takdir edilmeyi hak eder. Çünkü nesilden nesile aktarılan doğal malzemeleri, mobilyaları ve dekorasyonları zenginleştirir. Kalıcı ve işlevsel nesneler bulmanın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyan sürdürülebilir bir yaşam tarzıdır.

Burada geleneksel işçilik ve teknikler, nesnenin kendisinin çok ötesinde bir değere sahip objelere dönüşür. Wabi Sabi ayaklarınızla yere basmak, kim olduğunuzu hatırlamak ve toplumun sizden ne istediğini unutmak demektir. Nefes alın, gerçekten neyin önemli olduğunu düşünün ve kendi kusurlarınızı ve başkalarının kusurlarını değerlendirin.

wabi-sabi-örneği4

Sadelik Özgünlük ve Kusur

Wabi sabi iç mekanlar bizim gibi olmalı, bu yüzden doğallığı vurguluyorlar. Mobilyalar, gereksiz ihtişam ve süslemelerden uzak ve basittir. Bu da her şeyi düzenli tutmaya yardımcı olur. Bu tarzda vazgeçilmez ve yıpranma belirtisi gösteren ürünleri tercih edilir. Hafif hasarlı mobilyalar, dokulu duvarlar, sararmış boya, bu stile mükemmel uyum sağlar.

Bu tarzın avantajı özgürlükte yatmaktadır. Herhangi bir eksiklik hakkında endişelenmemize gerek kalmaz. Bu stilde küçük kusurlar dekorasyonda temel özellikler haline gelir. Birbiriyle eşleşmeyen bir üfleme cam seti buna örnek olarak gösterilebilir. Batı tasarımında mükemmel kabul edilen her şeyin burada nasıl ters çevrildiğinin ve başka bir açıdan takdir edildiğinin göstergesidir.

wabi-sabi-örneği5

Wabi Sabi Trendinde İç Mekanlar

Danimarkalı hygge ve İsveçli lagom tarzı şimdi yeni bir trende yol açıyor. Japonya’dan gelen wabi sabi stili bundan sonra iç mekanlarda hüküm sürecek gibi! Bu felsefenin adı gizemli geliyor olsa da, kusurlu görünümleriyle sizi şaşırtacak. Wabi sabi tarzının arkasında, lagom ve hygge örneğinde olduğu gibi gerçek bir felsefe vardır.

600 yıl önce doğdu ve bugün kendini mükemmel yüceltilmesine karşı bir muhalefet olarak sunuyor. Bu felsefe, basit ve mükemmel şeylerden uzak olanı takdir etmekten ibarettir. Her çizik, çatlak, kusur bir hikaye anlatır ve seri üretilen ürünlerde bulunmayan bireyselliği ifade eder.

wabi-sabi-örneği6

Wabi Sabi Estetiği İçin Kullanılacak Malzemeler

Melankolik bir yalnızlık çağrışımı taşıyan wabi kelimesi, bugün doğayla uyumlu yaşamın sadeliğine atıfta bulunmakta. “Sabi” terimi ise, zamanın amansız geçişini ve onun geçiciliğini kabul etmenin verdiği huzuru ifade eder. Doğada değil ise, mükemmel kusur nerede bulunmakta? Kesin ve pürüzsüz şekillerden uzaklaşan ve organik malzemelerde bulunabilen bir dengededir. El yapımı ürünlerde, üretim sürecinden doğan ve mekanımıza özgünlük katan o kusurları bulabilirsiniz.

Malzeme seçimi bu tarzla döşenen mekanlara hakim olan paletleri belirlemekte. Kum, bej ve toprak tonları doğanın sıcaklığını yansıtır. Soğuk olmayan gri ve beyaz kabul edilebilmekte. Ahşap, taş ve bambu gibi dayanıklı malzemeler kullanılmakta. Bu tarz, sürdürülebilen alanlar için iyi bir müttefik olmakta. Sade mobilyalar, minimum sayıda aksesuar ve kendine has çekiciliği olan ürünler bu tarzla karakterize olur. Yere saçılan buruşuk keten perde ve koltuk minderi gençler için çekici olmakta.

En Güzel Wabi Sabi Dekorasyon Örnekleri

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

İLGİLİ BAŞLIKLAR: wabi sabi felsefesi,wabi sabi yaşam tarzı,wabi sabi dekorasyonu,iç mimaride wabi sabi stili,wabi sabi dekorasyon aksesuarları,wabi sabi nedir,ev dekorasyonu,wabi sabi,