alçıpan tavan

Alçıpan Tavan

Alçıpan Tavan – En güzel alçıpan asma tavan modelleri ve montajı.

Alçıpan Tavan – İç mekanın değişilmez farklı tarzı olan alçıpan tavanlar, ışıklandırmalar yepyeni ve şık bir görünüm sağlamaktadır.

Alçıpan Tavan – Modern ev dekorasyonlarında sıkla karşılaştığımız tavan dekorasyon örnekleri gerçekten hayranlık uyandırıcı, evlerinde her detaya özen gösterenler için tavan dekorasyonu gerçekten önemli bir yere sahiptir. Çoğu evde kolay kolay rastlamadığımız bir detay aslında, genelde düz tavanlarla karşılaşıyoruz. Son yıllarda giderek artan bir talep var tavan dekorasyonuna özellikle salon tavan modelleri çok ilgi görüyor. Ev dekorasyonu gerçekten zorlu ve sabır isteyen bir süreçtir ve evinizin her köşesi güzel görünsün istiyorsanız gerçekten hatırı sayılır bir ücret ödemek zorunda kalırsınız.

modern yuvarlak asma tavan modeli
modern yuvarlak asma tavan modeli

Asma Tavan Özellikleri:

1- Asma tavanlar ortam ile tavan arasında bir perde oluşturur.

2- Oluşacak nemli ortamlar ile yaşam mahallini izole edebilir.

3- Tavanda bir bütünlük sağlayarak hava akışını düzenli kılar ve durgun hava (kötü – bayat hava) oluşumunu engeller.

Alçıpan Asma Tavan İşlem Basamakları:

Alçıpan ile asma tavan yaparken aşağıdaki işlem basamaklarını dikkate alırız.

Yüzey teşhisi yapınız:

Bu işlem sırasında uygulaması yapılacak olan alçı levha asma tavanın nasıl bir tavana montaj yapılacağını tespit ediniz. Tavan betonarme mi, ahşap mı, çelik mi, asmolen bir döşeme mi ve tavanda değişken yükseklikler var mı? Bunların tespitini yapınız.

Kot ve ölçü alınız:

Bu işlem sırasında uygulaması yapılacak olan alçı levha asma tavanın yerden ne kadar yüksek olacağı, dekorasyon amaçlı yükselmeler ve alçalmalar olacak mı dikkat edilmelidir. Kotun taşınmasına özen gösterilmelidir. Kot yanlış taşındığı zaman tavanda göze hoş gelmeyen eğrilikler olabilir.

 Asma Tavan Kotunun Belirlenmesi

1- Yapılması istenen asma tavan, bitiş kotuna göre alçı levha kalınlığı da temiz kalacak olan yüksekliğe eklenerek, U profillerinin alt kotu duvar yüzeyine işaretlenir.

2- Bu kot diğer duvarlara da taşınır ve sabitleme yapılacak olan hat boyalı çırpı ipi yardımı ile tüm duvarlar üzerine taşınır.

Taşıyıcı konstrüksiyonun montajını yapınız:

Taşıyıcı konstrüksiyonun montajını yaparken önceden hazırlayacağız montaj planlarına ve alçı levha ile asma tavan yapımı iş sırasına uyunuz.

Alçı levhaların montajını yapınız:

Alçı levhaların montajı yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta duvarların birbirine dik olup olmadığıdır. Duvarların birbirine dik olup olmadığına göre alçı levha montajı değişkenlik gösterir. Bu konulara dikkat ediniz.

Asma Tavan Alçıpan Kaplama

Alçı levhanın kaplamasının iki çeşidi vardır. Kaplama, duvarların birbirine dik olmasına ve birbirine dik olmayışına göre kaplama yapılır. Alçı levha kaplama uygulaması şöyledir:

1- Duvarlar birbirine dikse, alçı levha Tali profillere dik açı yapacak şekilde duvar köşesine yanaştırılır.

2- Alçı levhaların kısa olan kenarları Tali profillerin kanatlarını ortalamasına dikkat edilmelidir.

3- Alçı levhalar profil eksenleri doğrultusunda Tali profillere 25 mm’lik borazan vidalarla sabitlenmelidir.

4- Duvarlar birbirine dik değilse 1 ve 2 numaralı alçı levhalar duvarın eğimine uygun kesilir ve duvarlara bitişecek şekilde vidalanır.

5- Alçı levhaların kısa kenarları Tali profillerin kanatlarını ortalanmalıdır.

6- Alçı levhalar, profil eksenleri doğrultusunda Tali profillere 25 mm’lik borazan vidalarla sabitlenir.

Derzlere file çekiniz:

Alçı levhaların montajı bittikten sonra arada kalan derzlere doldurulacak olan derz dolgu alçılarının alçı levhayı daha iyi tutması ve kuruyunca çatlamaması için derzlere çekeceğiniz derz bandı (file) işini dikkatli bir biçimde yapınız.

Alçıpan Derz Bandı Yapılması

1- Alçı levhaların vida ile montajı yapıldıktan sonra derzlere derz bandı (file) çekilir.

2- Derz bandı; derz dolgusu alçısının alçı levhayı daha sağlam tutması ve kuruyunca çatlamaması için yapılır.


alçıpan tavan, asma tavan alçıpan kaplama, alçıpan tavan nasıl yapılır, alçıpan asma tavan, asma tavan nasıl yapılır, alçıpan asma tavan nasıl yapılır, alçıpan tavan göbek modelleri, alçıpan tavan fiyatları, alçıpan tavan modelleri, alçıpan asma tavan yapımı, tavan modelleri, şık alçı tavan modelleri, alçıpan asma tavan işlem basamakları

Related Posts

lambader-modelleri

Aydınlatma Nasıl Seçilir

Hangi Oda da Ne Tür Aydınlatma Kullanmalıyız? Aydınlatmanın Sağlığınızı Etkilediğini Biliyor muydunuz? Aydınlatma nasıl seçilir?Devamını oku

alçıpan-asma-tavan-ve-kartonpiyer-fiyat-teklifi

Alçıpan Asma Tavan ve Kartonpiyer Fiyat Teklifi

Güncel olarak 3 katlı bir işyeri için sunmuş olduğumuz alçıpan asma tavan ve kartonpiyer fiyatDevamını oku

Dekorasyonda alçıpan kolaylığı

Dekorasyonda Alçıpan Kolaylığı

İç dekorasyonda alçıpan uygulamaları sınır tanımıyor. Dekorasyonda alçıpan kolaylığı saymakla bitmez. Bölme duvarlar, asma tavanlar,Devamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *