Akrilik mutfak dolapları hakkında merak ettikleriniz. Neden akrilik mutfakları tercih etmeliyiz? Akrilik mutfak ne demektir? Akrilik mutfak ile lake mutfak arasındaki farklar nelerdir? Akrilik mutfak dolaplarının özellikleri nelerdir? Bu makalemizde akrilik mutfaklar hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınıza etkili ve gerçek cevaplar bulabilirsiniz.

Akrilik Kapak Mutfak Dolapları – Dekorasyon ilgisinin giderek artması ile beraber yaşadığımız her alanda dekorasyona ihtiyacımız oluşmaya başlamıştır. Ev ve iş yerleri gibi yaşam alanımız içerisinde olan her alanda dekorasyon önemli bir hale gelmiştir. Salondan oturma odasına, yatak odasından çalışma odasına, yemek odasından mutfağa kadar kendi tarzımızı yansıtarak birbirinden farklı dekoratif ürün ve mobilya ile birlikte dekorasyon yapılmaktadır.

Mutfak dekorasyonu yaparken öncelikle üzerinde durulması gereken konu mutfak dolaplarıdır. Dekorasyonun tarzını ve zevkini ön plana çıkartan mutfak dolapları satın alınabileceği gibi mutfağın ölçüleri alınarak da yaptırılabilmektedir. Mutfak dolabı seçerken de renk ve model ile birlikte mutfak dolapları için kullanılacak malzemenin önemi de vardır. Mutfak dolabı malzemeleri arasında en çok tercih edilen tür akriliktir. Sadece ülkemizde değil dünyada da mutfak dolabında en sık kullanılan ve en çok tercih edilen malzeme türünün akrilik olmasının nedeni ise uzun ömürlü olmasıdır. 

Mutfak dolabı için malzeme tercihi yaparken küçük ev kazalarına dayanıklı ve kullanım açısında da uzun ömürlü malzeme türleri tercih edilmelidir. Bu bakımdan ise mutfak dolabı olarak düşünüldüğünde hem kullanım ömrünün uzun olması hem de çizilme gibi ev kazalarına karşı dayanıklı olması nedeni ile akrilik tercih edilmektedir. Ayrıca akrilik mutfak dolapları mutfakta dekorasyon anlamında da şık ve modern bir görüntü de sağlamaktadır. 

Mutfaklar gün içerisinde evde en çok hareketliliğin olduğu alanlardır. Gerek yemek yapmak gerek yemek yemek gibi eylemlerin sıkça yapıldığı mutfaklar çok kolay şekilde kirlenebilmektedir. Bu bakımdan da düşünüldüğünde mutfak dolaplarının işlevsel fonksiyonlara sahip kullanım rahatlığının da olması gerekmektedir. Akrilik malzeme ile üretilen mutfak dolaplarının temizliği de son derece kolaydır. Kolay şekilde temizlenebilme özellikleri bulunmaktadır.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Yaptığımız Bazı Mutfak Dolabı Çalışmaları - 1

Mutfak dolapları arasında malzeme kalitesi, işlevsel fonksiyonel özelliklerindeki ayrımlar, renk ve dekorasyon tarzı için özel üretilen modeller gibi pek çok açıdan farklılıklar bulunduğu gibi fiyat farklılıkları da bulunmaktadır. Bu fiyat farklılıkları arasında akrilik malzeme ile üretilen mutfak dolapları diğer normal bazda değerlendirilebilecek mutfak dolaplarına oranla biraz daha maliyetlidir. Ancak kullanım ömrünün uzun olması ve bir çok açıdan da ideal bir malzeme kalitesine sahip olması nedeni ile uzun vadede düşünüldüğünde akrilik malzeme ile üretimi yapılan mutfak dolapları sizi kâra geçirmektedir. 

Akrilik Mutfak Dolaplarının Özellikleri

Akrilik malzeme ile üretilen mutfak dolapları diğer normal bazda değerlendirilebilecek mutfak dolaplarına oranla daha kalitelidir. Ayrıca ekonomik olarak daha maliyetli olmak ile beraber kullanım ömrü de diğer mutfak dolaplarına göre daha uzundur. 

Mutfaklarda hareketliliğin çok olması ile beraber çok kolay leke ve kir tutabilen mutfak dolaplarında akrilik malzeme ile üretilen mutfak dolaplarını rahatlıkla temizlemek mümkündür. Temizlik kolaylığı vermesi ile beraber kullanım açısından da oldukça rahattır. 

Özellikle çocuklu ailelerin bulunduğu evlerdeki mutfak dolapları çok kolay küçük ev kazalarına uğrayabilmektedir. Akrilik malzeme kalitesine sahip mutfak dolaplarında çizilmelere rastlanmamaktadır. Çizilmeye karşı dayanıklı olması da kullanım ömrünü uzatmaktadır. Ayrıca genel anlamda düşüldüğünde zaman içerisinde dekorasyon zevkini bozacak bir görüntüye de neden olmayacaktır. 

Mutfaklar genellikle yemeklerin pişirildiği alanlar olmak ile beraber gerek mutfak zemini gerekse de mutfak dolapları çok sık suya maruz kalabilmektedir. Bunun için mutfak dolabı alırken sudan ve nemden etkilenmeyecek malzeme kalitesinde sahip olan mutfak dolapları seçmek gerekmektedir. Eğer mutfak dolapları suya ve neme maruz kaldığında bundan etkilenir ise zamanla mutfak dolapları şişerek kapanmayacak bir hale gelecektir. Ayrıca da deformasyona uğrayarak mutfak dolaplarının kapakları da düşecektir. Akrilik malzeme ile üretilen mutfak dolaplarında su ve nem kaygısı yaşanmamaktadır. Yüksek kalitedeki malzemesi ile birlikte akriliğin suya ve neme maruz kalmaması yine mutfak dolabının kullanım ömrünü uzatacaktır. 

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Mutfak Modelleri ve Renkleri

Akrilik malzemedeki mutfak dolapları kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Dekorasyon anlamında da iki farklı seçenek sunan akrilik mutfak dolapları parlak ve mat görünüm olarak üretilmektedir. Dekorasyon zevkinize ve mutfağınıza göre iki farklı alternatif arasından birini seçmeniz mümkün. Genellikle modern dekorasyonda küçük mutfaklarda kullanılmaya uygun olan parlak akrilik mutfak dolapları ayna gibi parlamak ile beraber ışığı da oldukça iyi yansıtmaktadır. Gerek gündüz mutfağa giren gün ışığını gerekse de gece aydınlatma ışığını yansıtarak mutfağın daha geniş ve ferah görünmesini sağlamaktadır. Yine geniş mutfaklarda parlak akrilik mutfak dolapları tercih edilmektedir. 

Akrilik mutfak dolapları farklı bir çok renkte üretilmektedir. Mutfak dekorasyonunuza ve tarzınıza en uygun rengi seçmeniz mümkündür. Ayrıca akrilik malzeme ile üretilen mutfak dolaplarının pek çok modeli de bulunmaktadır. Çok fazla çekmeceye sahip ya da rafı fazla olan modellerini ister satıcı firmalardan bulabilir isterseniz de kendiniz yaptırabilirsiniz. 

Mutfak temizliğinde oldukça sık kullanılan kimyasal temizlik malzemesi alışkanlığı aslında mutfak dolaplarının ömrünü kısaltmaktadır. Hijyene önem verir iken mutfak dolaplarını gözden çıkarmanız mümkün. Ancak akrilik malzeme su geçirmez özelliği sayesinde kimyasal temizlik malzemelerinde de etkilenmemektedir.

Aşağıdaki sayfalarımızıda ziyaret ederek mutfak dolapları hakkında farklı ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR: akrilik mutfaklar, akrilik mutfak dolapları, akrilik nedir, akrilik mutfak dolaplarının özellikleri,