Oturma odası renk uyumu – Oturma odası dekorunda ideal renk kombini.

Oturma odası renk uyumu – Oturma odası dekorasyonunda renk kombini nasıl olmalıdır, renk seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Oturma odası renk uyumu – Ev içinde zamanımızı en çok geçirdiğimiz alanlardan biriside oturma odalarıdır. Bu alanda keyifli vakitler geçirmek istiyorsanız, oturma odası dekorasyonunda sizi rahatlatacak ve huzur verecek, birbirine uygun ve uyumlu renk alternatifleri arasından zevkinize ve mekanınıza uygun olanı seçmek, oda içerisinde fazladan alakasız renkler kullanmamak en doğrusudur. Kendi dekorasyonunuzu kendiniz tasarlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için illaki bu işin uzmanı olmanıza gerek yok. Birçok yerden bu konuyla ilgili araştırmalar yapabilir ve fikir edinebilirsiniz.

oturma odası renk uyumu

oturma odası renk uyumu

Oturma odaları her sezon moda olan renklere göre yenilenir. Ancak bizler oturma odalarımızı her yıl sezonun moda olan renklerine uygun yenileme lüksüne sahip olmadığımıza göre, odayı farklı bir renge boyayarak, perdeleri değiştirerek, aksesuarları veya yastıkları yenileyerek bütçemize uygun değişiklikler yapabiliriz.

Yenilenen dekorasyon alışkanlıklarıyla artık daha modern, estetik ve yenilikçi tasarımlar, süslü ve klasik kalıplaşmış tasarımların yerini almıştır. Oturma odası dekore etmeden önce renklerini seçmek için, odanızın büyüklüğünü ve ışık alıp almadığını göz önünde bulundurmalı ve odanızda yansıtacağı atmosferi belirleyici dekorasyon tarzları oluşturmalısınız. Unutmayın her zaman parlak renkli aksesuarlar mekana canlılık ve enerji katarken, açık renkler ise odayı daha geniş gösterir.

oturma odası dekorasyonu

oturma odası dekorasyonu

Oturma odası dekorasyonunda renk kombini;

1- Oturma odası dekorasyonu yapmadan önce duvarın, perdenin ve zeminin rengi belirlenmelidir. Aynı zamanda seçilen mobilyaların rengi de duvar ve perdelerle uyum içinde olmalıdır.

2- Dengeli renk dağılımı olan bir oda dekorasyonu için iki ana rengi birbirine yakın diğer rengi zıt seçebilirsiniz.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Değişik Ev Dekorasyon Fikirleri

3- Düz kumaşlar kullanılan koltukların üstüne desenli ve renkli yastıklar koyarak ortama güzel bir hava verebilirsiniz.

4- Perdeler desenli ise koltukları düz renk, koltuklar desenli ise yastıkları düz renk tercih edebilirsiniz.

5- Mavi renkle beyazı, kahverengi yer döşemesiyle birleştirerek oturma odasında ferah ve güzel bir uyum sağlayabilirsiniz.

6- Oturma odasında renkli aksesuarlar kullanacaksanız her renkle uyum içinde olan fildişi, krem, siyah, beyaz, bej, kahverengi gibi nötr renklerden yararlanabilirsiniz.

7- Odanıza canlılık katmak için, beyaz koltukların üstüne diğer renklerle uyumlu olacak biçimde kırmızı, turuncu, pembe, yeşil ve siyah tonlarında kırlent yastıklar veya dekoratif aksesuarlar kullanabilirsiniz.

8- Krem ve toprak tonlarını kullandıysanız mor renk ve tonlarında yastıklar veya dekoratif objelerle dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

9- Bej, beyaz ve kahverengi gibi üç nötr rengin kullanıldığı odaya siyah, yeşil, mavi, şarap rengi ve turuncu gibi istediğiniz renklerle vurgu yapabilirsiniz.

10- Koltuklarınız mor veya mavi renk ise bej veya krem renginde halı kullanarak hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.

gri dekorasyon

gri dekorasyon

11- Krem, beyaz ve toprak tonlarında dekore edilen oturma odasına turkuaz ve mavi renk deniz kabuğundan yapılmış aksesuarlarla deniz ve yaz havası esintisi verebilirsiniz.

12- Kahverengi oturma odasında, bej ve çikolata rengi kullanarak, odayı renklendirmek için turkuaz gibi iç açıcı vurgu renklerini kullanarak değişik bir ortam oluşturabilirsiniz.

13- Hoş bir görünüm sağlamak için, beyaz bir koltuk üstüne mavi, lacivert, beyaz desenli kırlent yastıklar kullanabilirsiniz.

14- Dekorasyonunuz mor renkliyse altın ışıltılı aksesuarlar kullanarak şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

15- Su mavisiyle parlak, frapan yeşili. Her ikisi de soğuk renkler olmasına rağmen birbirine çok yakışıyor ve mükemmel uyum sağlıyorlar. Sizde odanızda hoş ve davetkar bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız mutlaka kullanmalısınız.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Oturma Odası Dizaynı

16- Toprak tonlarında dekore edilen oturma odanızı pastel yeşil, mavi ve pembe renklerdeki dekoratif objeler, yastıklar ve abajurlarla tamamlayabilirsiniz.

17- Yeşil ve tonlarını, mor, mavi ve beyaz renklerle kullanarak huzurlu bir oturma odası dekorasyonu oluşturabilirsiniz.

18- Açık gri, yeşil ve mavi renklerinin muhteşem karışımından, insana huzur veren, oldukça aydınlık, hoş, havadar ve davetkar bir oturma odası tasarlayabilirsiniz.

19- Yine gri rengi, ahşap kahverengisi veya sarıya çalan açık renklerle kombine ederek sıcak bir ortam oluşturabilirsiniz.

20- Kahverengi ile yeşil, mercan rengi, altın sarısı, pembe ve turuncu gibi birçok vurgu rengi birlikte kullanarak uyum sağlayabilirsiniz.

modern ve şık oturma odası

modern ve şık oturma odası

EN MODERN VE EN ŞIK OTURMA ODASI KOMBİNLERİ

ilginizi çekebilecek diğer konularımız;

Banyo duvar kağıtları

Dekoratif boya

Mürdüm rengi dekorasyon

Ahşap görünümlü yer seramikleri

Fayans fiyatları

Alçı boya tamirat işi

Renklerin dili

Renk seçimi

Renkler

Dekorasyonda renklerin uyumu

Renk uyumu

Dekorasyonda renk uyumu


oturma odası renk uyumu, oturma odası dekorasyonu, oturma odası renk seçimi, oturma odası renk uyumu nasıl olmalıdır, ev dekorasyon renkleri, ev dekorasyon, ev dekorasyon önerileri, modern ve şık oturma odaları