İç ve Dış Dekorasyon, Tasarım ve Uygulama Projemiz

Merhaba. Bu yazımda projemin bittiği şeklini yani son halini paylaşıyorum. Projeme ait detaylar hakkında kısaca bilgiler vermeye çalışacağım. Projemi hem planlayacağım, hem tasarlayacağım, hem de uygulamasını yaparak anahtar teslim olarak değerli müşterime teslim edeceğim.

İç ve Dış Dekorasyon & Tasarım & Uygulama Projemiz – İlk aşama olan tasarım adımını başarılı bir şekilde bitirdim ve bu yazımda sizlerle şu anda paylaşıyorum. Proje hazırlarken dikkat edilmesi gereken birçok konu var. Bu önemli konuların neler olduğunu önceki videomda anlatmıştım. İç ve dış cepheleri tamamen yenileyip dekore edeceğiz.

İç ve Dış Dekorasyon & Tasarım & Uygulama Projemiz

Hizmet bölümleri, lavabo ve tuvaletler, gelin odası, müdüriyet, muhasebe, bekleme salonu, kafeterya, fotoğraf stüdyosu, giriş ve çıkışlar, kapılar, masalar, sahne, ses ve aydınlatma sistemleri, akustik ayarları, hizmet kolaylıkları, hijyen ve sağlamlık gibi daha bir çok konu hakkında derin bilginizin olması gerekiyor. Resmi mevzuatlara uygun bir proje hazırlamaksa ayrı bir uzmanlık alanı. Çizersin çizersin, iş resmi izinler ve ruhsata dayandığında duvara tostlarsın. Hiç kimse bu duruma elbette ki düşmek istemez. Her aşamayı bilinçli planlamak ve tasarlamak gerekli. En az maliyetle en kaliteli ve başarılı sonuca ulaşmalısınız. Bunun için bizim gibi profesyonellerden destek almalısınız. Tüm mekânı hem iç hem de dış cepheler olarak tamamen yeniledim ve dekore ettim çizimlerimde.

Şimdi eski depoyu nasıl düğün salonu olarak şekillendirdiğimi kısa kısa anlatmaya başlayabilirim. Öncelikle dış cepheden başlayalım. Söylemiş olduğum gibi burası şu ana kadar depo olarak kullanılan eski ve bakımsız bir bina. Ne içinde ne de dışında bir düğün salonu olarak kullanılması için hiçbir mekâna sahip değil. Bu mekânları oluşturalım hem de bu bölgeleri en ekonomik ve en kaliteli şekilde nasıl dekore ettiğimi birlikte izleyelim.

Bahçe giriş kapımızı yaptım. Araç ve nakliye girişinin rahat olabilmesi açısından ölçüsünü standartlara uygun biçimde tutarak sütunlu ve gayet ihtişamlı bir ana dış giriş kapısı oldu. Nasıl yapılması gerektiğini ve hangi malzemelerin kullanılacağını ayrıca teknik şartnamede belirttim. Sonrasında binamızın dış cephesine giydirmesini yaptım. Böylelikle hem kışın hem de yazın sıcaklık yalıtım ve izolasyonunu sağlayarak şık bir görüntü elde ettim. Tüm saçakları tamamen değiştirdim. Öne çıkardım ve yağmur oluklarını gizledim.

Söve ve poliüretan malzemeler kullanarak saçak altlarına dış cephe kartonpiyerleri yerleştirerek altın varak uygularımı tamamladım. Sonrasında sütunları, ayak ve başlıklarını yerleştirdim. Pencere giydirmelerini ve payandaları ekleyerek dekorasyonu tamamladım. Aydınlatma elemanları olarak kanallı dış cephe ledleri ve spotları kullandım. Tüm bunları hazırlarken elektrik tesisat projemi de beraberinde hazırlıyorum. Yoksa herkes birbirine girer ve diğer imalatlara zarar verirler. Bu gibi işlerde doğru planlama ve iş sırası çok önemlidir. Yoksa geri dönüşler ve kırıp dökmeler çok olur. Hem zaman hem de para kaybetmekten ibarettir ve tamamen amatörlüktür. O yüzden çok dikkatli hareket etmek zorundayız. Dış cepheyi kırık beyaza boyadıktan sonra altın varak uygulamalarımızı projemde tamamladım. Sağlamlık ve uzun ömürlülük işin görselliği kadar önemli. Kullanılacak olan tüm malzemeleri hem ekonomik hemde işin sağlamlığı açısından en mantıklı olanlarından seçtim. Müşterimin zevki kadar, bütçesi de benim için önemlidir.

Salon giriş kapımda lake mobilya kapı kullandım. Giriş merdivenimizi aydınlattım ve mermer kaplamalarını yerleştirdim. Bahçeye yapay havuz ekledim ve tesisatlarını ayrı bir proje hazırlayarak belirttim.

Yürüyüş yolu ve tretuvarları da uygun mermerlerle kapladıktan sonra son rütuşları yaptım çizimlerimde. Gelelim iç mekânlara. İnsanlar hayatlarında genellikle bir defa evlenirler ve özellikle bayanlar bu konuda çok daha seçici davranırlar. En görsel salonu kiralamak istemeleri en doğal hakları elbette. Zaten sizde bu hizmeti sunabilecek bir işletme açmak için kolları sıvadınız. Onlara istediklerini vermelisiniz. Bu yüzden bir düğün salonunda dekorasyon ilk ve en önemli çalışmanız. İç dekorasyon projelerimde daima bu bilinçle çalışıyorum ben. Bu projemde de aynı bilinçle izlemiş olduğunuz dekorasyon uygulamalarını çizdim. Tavanlarda pileksi aydınlatma elemanları, tornozlar asma tavanlar kullandım. Tornozlar ve payandaları neden kullandığım hakkında küçük bir ip ucu vereyim, akustik için. Düşünsenize, sahnede çalan davulun beyninizin içinde de çaldığını. Gece yatarken hala çalıyor düşünsenize. Ne kadar rahatsız edici bir deneyim olurdu. O sebeple bir salonda dikkat edeceğiniz en önemli kriter akustik ayarlarıdır. Yapacağınız dekorasyonun eko ve yankıya izin vermemesi gerekiyor. Bunun için bazı akustik oyunları oynamanız şart. Bunu bizim gibi profesyoneller iyi bilirler. Duvarlarda ise çıtalamalar kullanarak aplikler yerleştirdim. Yine altın varak uygulamaları yaparak dış cephe içe iç mekânın bağlantısını yaptım ve dekorasyonları tamamladım. Zeminlerde ebatları büyük olan 120×240 granitler kullandım. Bütünlük her zaman iyidir. Hem hijyen hemde görsellik olarak trend mimari çalışmalardan bir tanesidir günümüzde. Mutfak, müdüriyet, gelin odası, koridorlar, kafeterya, fotoğraf bölümü, tuvaletler gibi tüm hizmet bölümlerini de ayrı ayrı projelendirdim.

Artık elimize projemizi aldığımızda her şeye hakimiz. Amacımız buydu ve amacımıza başarılı bir şekilde ulaştık.

Projelerimi çizerken metrajlarını, uygulama şekillerini ve malzeme tedariklerini fiyatlarına kadar belirttim. Şık, modern ve hedef kitlenin beklentilerine göre en kaliteli olacak biçimde şekillendirdim. 3D renderleri tamamladım ve uygulamaya hazır hale getirdim. Bu tasarımları yaparken malzeme renk ve kodlarını, nasıl temin edileceklerini, imalatlarının nasıl yapılacaklarını ve nasıl uygulanacaklarını, tüm malzemelerin toplam fiyatlarını, işçilik toplam maliyetlerini, hangi ekiplerle hangi planlamalar ile çalışılacaklarını, kısacası tüm uygulamalar hakkındaki teknik şartları bir dosya halinde ayrıca hazırladım.

Böylelikle değerli işverenim her şeyi bilecek ve yapım aşamalarında asla zorlanmayacak. Hepsinden önemlisi net bir bütçe hesaplaması yapabilecek. Bir proje işte böyle hazırlanmalı. Çizip karşındaki işverenin eline verirsen, adamın elinde kalır o projeler. Neyi nasıl yapacağını bilemez. Masrafını hesaplayamaz. Sizin emeklerinizde, işverenin zamanı da parası da çöp olmuş olur. Projemi hem işverenimin hem de hedef kitlenin beklentilerine göre tamamladım ve teslim ettim. Bu videomda düğün salonu projemin çizilmiş son halini sizlerle paylaştım.

Uygulamaya henüz başlamadım. Görüşlerinizi almak istiyorum bu projem hakkında. Beğenip beğenmediğinizi, olumlu veya olumsuz düşünce ve eleştirilerinizi lütfen yorumlarda belirtir misiniz? Sizlerin düşünceleri, zevkleri ve tarzları daha kaliteli sonuçlar elde etmek adına sonraki projelerimde benim için çok önemli. Şimdiden teşekkür ederim.

Lütfen Yorum Yapın (Teşekkürler)