Genç Odası Tadilat ve Dekorasyonları

Genç odaları hakkında az kişiniz bildiği ve sizin için faydalı olabileceğine inandığımız bazı ip uçları vermek istiyoruz. Bu yazımızda sizlere genç odalarının dizayn ve dekorasyonları hakkında püf noktalarını birlikte inceliyoruz.


Genç Odası Tadilat ve Dekorasyonları – Yaşadığımız yeri sevmek, orada geçirdiğimiz zamandan daha fazla keyif almamızı sağlıyor; bu bir gerçek. İşte, bu durum da ev dekorasyon ve tadilatı için bizlere şık ve modern tasarımların ışığını tutuyor. Evinizde en çok zaman geçirdiğiniz alan olan salonunuz, yaz aylarının vazgeçilmezi olan balkonunuz, güzel yemekler pişirdiğiniz mutfağınız… Tüm bu ortak alanların yanı sıra özel odaların dekorasyonlarını da unutmamalısınız. Örneğin odasını sadece uyumak için kullanmayan, orada çokça zaman geçiren, ders çalışan çocuğunuzun odasını yenilemenin şimdi tam zamanı! Eğer çocuğunuza güzel bir sürpriz yapmak istiyorsanız ya da onun “Odamı yeniden dekore etmek istiyorum.” dileğini karşılıksız bırakmak istemiyorsanız buyurun, bu aşamada size yardımcı olacak tasarruflu eski genç odası yenileme fikirleri;

Çocuk ve gençlerin kendilerine ait yaşam alanları olan odalarının renk ve tasarımı hem sağlıklı bir zihin yapısına sahip olmaları hem de ruh hallerinin renklerin uyumu sayesinde korunması açısından fayda sağlayacaktır. Tüm kalıplardan kurtularak gençlerin kendi odalarını dekore etmeleri belki küçük dokunuşlarla mobilya ve duvarları istedikleri renge boyamaları kalıpların dışına çıkılmasına ve gençlerin özgürleşmesine katkı verecektir. Çocuk odasını ister kız ister erkek olsun daha eğlenceli ve çocuklarınızın hoşça vakit geçirebileceği yaşam alanlarına dönüştürmek mümkündür. Işıltılı güzel renklerin çocuğun kişisel gelişimine yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ve şu bir gerçek ki hemen hemen her çocuk karanlıkta ve koyu renklerin hakim olduğu bir odada kendini güvensiz hisseder

Yeni Bir Duvar Dekorasyonu Uygulayın

Eğer bir “odanı baştan yarat” durumu varsa duvar dekorasyonu olmazsa olmaz! Her odanın atmosferini anında değiştirebilme kuvvetine sahip olan duvar dekorasyonu sayesinde odayı tasarruflu bir şekilde yenileyebilirsiniz.

Genç odalarının duvarlarında, evlerin diğer alanlarında olduğu gibi  duvar kağıdı ya da boyadan yararlanabilirsiniz. Hatta dilerseniz bir duvarı kağıtla kaplayıp diğer duvarları boyatarak çocuğunuzun odası için bu iki uygulamayı bir arada gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle duvarları geometrik bir şekilde boyamak,  oldukça popüler ve renkli bir tercih olabilir.

Çok İşlevli Mobilyalar

Küçük bir odaya çok fazla şey sığdırmak klostrofobik bir his yaşatır. Bu nedenle, çocuğunuzun neye ihtiyacı olduğuna dair öncelik listesi hazırlamak önemli. Çocuk kıyafetleri tam uzunlukta bir askı alanına ihtiyaç duymaz, bu yüzden küçük bir odada minimal ölçeklerde bir gardırop ve çekmece iyi olabilir.  Güzel tasarlanmış mobilyalar genç yaşlara kadar dayanır. Nötr renklerde ve uygun boyutlarda mobilyalar, çocukluğun her aşaması için uyarlanabilir. Beyaz bir kaplama veya nötr ahşap kaplamalı bir yatak harika bir başlangıç olabilir.

Hangi rengi tercih edeceğiniz evinizi güzelleştirirken büyük önem taşıyor. Gri renk tonları mı yoksa sarının apaçık şekilleri mi, bu seçimleri yapmak sizin evinizi başka bir seviyeye taşıyacak seçimlerdir. Özellikle sevimli renkler tercih etmek ev dekorasyonu konusunda bize büyük avantajlar sağlayacaktır. Şekiller ile sınırlar çizmek iyi bir nokta olabilir. Ev dekorasyonu konusunda size yardımcı olacak kare, daire, dikdörtgen gibi şekillerdir. Odanın belli bölümlerinde doğru geometrik şekilleri yerleştirmek hayal ettiğiniz yere sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Odanızın tabanı ve aynı zaman tavanı genel anlayış olarak hep aynı renk dizayn edilmektedir. Halbuki böyle bir gelenekselliğe gerek yoktur. Tavanlarınızı odanızın duvarlarına uyumlu bir renge bürüyebilir, aynı şekilde tavanlarınızı asma tavan yapabilirsiniz. Birbirinden farklı boya çeşitli renkler de figürlerde olarak evinize değişik bir hava katmanızı kolaylaştıracaktır.

Odanızın detayları işi farklılaştıran ve esas belirleyici olan noktalardır. Bu nedenle kenar süslerin biçimi, şekli ve modeli evin güzelliğini belirler. Bununla birlikte detaylara ağırlık vermek titiz olan kimselerce takdirle karşılanmanıza da zemin hazırlayacaktır.

Ebeveynlerin çocuk odası dekorasyonu yaparken unutmaması gereken bir hususta gece lambaları dır, bu lambalar özellikle yalnız uyuyan çocukların odasında muhakkak olmalıdır. Çocuklar yalnız uyumaktan ve karanlıktan korkar, lambalar onlara kendilerini güvende hissettirir.

Genç Odası Tadilatları,genç odası nasıl dizayn edilir,genç odası tasarım, genç odası fikirleri,