Eski-depodan-lüks-düğün-salonuna

Düğün Salonu Projesi Böyle Çizilir

Haydi şimdi birlikte toplamda 900 m2 olan iki katlı eski bir depo binasını süper lüks bir düğün salonu haline getirelim. Bunu nasıl mı yapacağız? Hadi başlayalım.

Tasarımını ve tüm çizimlerini biz yapıyoruz. Burada nasıl çalıştığımızı inceleyebilirsiniz. Aşağıda eski bir depo olarak kullanılan ve düğün salonu olarak projelendireceğimiz mekânın görsellerini görüyorsunuz.

Bu eski binayı tamamen yenileyip, süper lüks bir düğün salonu yapacağız. Sayfamızın devamını takip ettiğinizde, işin ustasının mimarlara pek iş bırakmadan ve paranızı boşa harcatmadan adım adım nasıl değiştirdiğini görün.

Eski Hali

Almanya düğün salonu projemiz

Yeni Hali

Almanya düğün salonu projemiz0

Usta Planlasın, Mimar Çizsin

Konuya tam anlamıyla hakim bir dekorasyon ustası olarak, mimarlarımıza sunmak üzere tüm tasarımları, planlamaları ve kullanılacak malzemeleri ben hazırlıyorum. Şimdi hazırladığım taslakları burada inceleyebilirsiniz. Mimarlarımıza sadece bilgisayar üzerinde yerleştirmek ve çizmek kalıyor. Olması gereken budur ve sizlerin de bu şekilde çalışmasını tavsiye ediyorum.

Yukarıda da gördüğünüz üzere, işin ustası olarak ben tüm kullanılacak malzemeleri, uygulama biçimlerini ve modelleri genel olarak belirledim ve çizimlere yerleştirilmesi için değerli mimarlarımıza ilettim. Aşağıda ise çok daha detaylı bir şekilde listelerim. Çizimleri yapılırken en küçük bir hataya kurban gidilsin istemiyorum.

Düğün Salonu Projesi Uygulama ve İmalat Detayları

UYGULAMAMALZEME CİNSBİRİM / m2
Ana taşıyıcılar, tüm bina çevresi saçak alt, üst ve yanaklarına kaynak/montaj yapılacaktır. EK-140×60 mm (3 mm) boyalı kutu profil.900 m.tül.
Ara taşıyıcı (döşemeler her 40 cm de bir güçlendirme ve bordex montaj için kaynak/montaj yapılacaktır. EK-120×40 (1,2 mm) boyalı kutu profil.400 m.tül.
12 adet dikey sütun için profillerin; ölçülerinde 40×60 yatay profillere ve zeminlere flaşlar ile kaynak/sabitlenmesi. EK-8*80 mm x 80 mm boyalı (3 mm kalınlık).
*15×15 cm (5 mm kalınlık)
*Profil: 3,5 m x 12 adet.
*24 adet
Saçak altı, alınların tamamı, çatı birleşimleri komple boşluksuz bordex kaplama. EK-11,2 cm BORDEX.400 m2
Tüm saçak kaynak işleri bittiğinde bordex kaplama öncesi kaynak punta yerlerinin astarlanması.*Antipas astar yağlı boya (sentetik).
*Sentetik tiner
*10 Kg antipas
*5 kg tiner
Bordex’lerin tamamının kutu profilleri her 15 cm de bir vida ile sabitlenmesi. EK-12/5’luk matkap uçlu alçıpan vidası.15 Kg.
Saçak imaları ile yapılı çatı birleşim yerine 1 metre çatıya, 30 cm saçak sırta galvaniz paslanmaz dere oluğun yapılması. Dayson yalıtımın tamamlanması. EK-2*Yatay L oluk
*Dikey oluk.
*Dayson
*110 m.tül.
*35 m.tül.
*40 tüp.
Tüm ek yerlerine file bandının çekilmesi. EK-110’luk alçıpan file bant.20 adet.
Tüm bordex imalatlarının üstüne en az iki kat sıva harcının çekilmesi. EK-1Kalekim 4003 Tamirart beyaz sıva harcı.50 adet (25 kg)
Üst kademe alın söve kartonpiyerin yapılması. EK-4Tavan: 30 cm
Duvar kod: 40 cm
Kalınlık: 3 cm
120 m.tül.
Alt kademe alın söve kartonpiyerin yapılması. EK-5Tavan kod: 15
Duvar kod: 40 cm
Kalınlık: 3cm.
120 m.tül.
Tavan çıta sövenin üst kademe altına sıfır montajının yapılması. EK-2Tavan kod: 10 cm120 m.tül
Tüm bina duvarlarının (zeminden saçak altına kadar) kaplama panelleriyle kaplanması. EK-7Söve kaplama paneli (250x60x2) cm315 m2
*Tüm saçakların boya astarının en az iki kat yapılması.
*Tüm saçak kaplamalarının dış cephe boya ile boyanması. EK-3
*Kartonpiyerlerin motif kısımlarına yaprak varak işlemelerinin yapılması.
*Filli boya / Silikonlu dış cephe (İpeksi – 45 renk kod) Kirli beyaz renk.
*Filli astar.
*Yaprak varak
*5 Galon astar.
*10 galon (20 kg) boya.
*30 rulo (1 adet x 5 m)
Tavan çıta sövenin ve alt alınlık kartonpiyer arasına alüminyum kanallı şerit led aydınlatmanın yapılması. EK-2(Gün ışığı renk / şeffaf kapatma.120 m.tül
Saçak altı her 1 metre aralık (merkez) spot takılması.Cata Ct 5145 6W Panel Led Spot Armatür Gün Işığı Renk.120 adet.
Saçak altlarına payandaların montajlarının yapılması. EK-6Poliüretan / söve payanda.28 adet
Bina tüm çevresi tretuvarları 1 metre en yapılacak. Bina etekleri aynı malzemeden 20 cm süpürgelik dönülecek. EK-9 ve EK-10Bej renk. 3 mm kalınlık. Farklı uzunluk ölçülerde.130 m2
Tüm dış cephenin astarlanıp, dış cephe boya ile boyanması. EK-3*Filli boya / Silikonlu dış cephe (İpeksi – 45 renk kod) Kirli beyaz renk.
*Filli astar.
Astar: 80 kg
Boya: 200 kg
Poliüretan dikey sütunlar, başlıklar ve ayakları 80×80 dikey profillere giydirilecek. İç betonlaması yapılacak. Sütun başlıklarının ve ayaklarının varak boyanması. EK-1830 cm çap – 3,5 mt boy.12’şer adet boy sütun, başlıkları ve ayakları.
Bina pencerelerinin polüiretan / Söve kaplama yapılması.(yapıştırma/dübelleme)150×1805 adet.
Ana bina salon giriş kapısının yapılması. EK-11Mobilya klasik lake kapı. 150×220 cm. Beyaz renk. Taçlı1 adet
Yangın kapısının yapılması. EK-12110×220 cm1 adet
3D modelleme Dış cephe uygulama ve malzemeleri ile aynı. Salon giriş kapısı ve yangın çıkış kapı sundurmasının yapılması.4 metre en, 2,5 mt ön. H:0,8 mt.2 adet
Merdiven basamaklarının, yangın kapısı önü ve giriş kapı önü yükseltisinin profil karkas sistem ile yapılması. Trapet sacın kaplanması. Havalandırma menfezlerinin takılması. EK-134 mt en, 2,5 mt öne, H:1 mt.2 adet
Trapet sac üstü kum çimento esaslı şap atılması. Yanlar ve merdiven üstlerinin OSB kaplanması. Yan osb üstlerinin bordex kaplanması ve sıvanması. EK-14 *18 m2 şap *8 m2 yan kaplama
Şap üstü traverter kaplama. Bordür dönülme. Dekor göbek yapılması. Basamaklar traverter. Rıhtlar krem renk parlak mermer. EK-15 ve EK-16*Kaplama: Tretuvar aynı malzeme..
*Basamak: Tretuvar aynı malzeme *Rıht: Beyaz parlak. *Siyah bordür:
*Kaplama15mt.
*Basamak:20 m.tül.
*Rıht: 20 m.tül
*Siyah bordür: 11 m.tül x 0,10 cm en.
Korkuluğun basamak inişleri dahil olmak üzere yapılması. EK-17Titanyum korkuluk renk. Paslanmaz.18 m.tül
h: 0,90 cm
Apliklerin 3D modellemede gösterilen bölgelere sabitlenmesi. Sanal alevlerin montajlarının yapılması. EK-19Aplik: 10 adet
Sanal alev: 10 adet
 

Olay bu kadar basit. Usta yerinde nasıl uygulanacağını, malzeme sarfiyatlarını, işlerde çıkabilecek aksilikleri, sağlamlıklarını, görünümünü, malzeme temin ve imalatlarını, akustiğini, ferahlığını ve daha bir çok detayını iyi bilir. Tabi ki işin gerçekten ustası ise elbette. Usta gözetimi altında çizimleri ve projeleri hazırlatın. Hem daha kaliteli, hem daha az geri dönüşlü, hem de çok daha ucuza mal edersiniz.

Sıra Düğün Salonu İç Mekân Projelerinde

Sayfamız şu an günceldir. İç mekân tasarımlarını da hazırlıyorum. Bir yandan da değerli mimar arkadaşımıza iletiyorum ve çiziliyor. Revizelerle ilerliyoruz sürekli. Muhteşem bir düğün salonu projesi olacağının garantisini şimdiden verebiliyorum.

Önemli olan çizmek değil, yerinde hızlı ve ekonomik bir şekilde sorunsuz yapabilmektir. Konunun profesyoneli olarak değerli mimarlarımızla birlikte bu tür projelerin üstesinden alnımızın akıyla daima gelebiliriz. Bir düğün salonu projesi işte böyle çizilir.

Daha Fazla Bilgi ve Detay

Dekorasyonun ön planda olduğu bu tür işletmelerin projelerini, konuya tam hakim olan ustanın gözetiminde çizdirin. İşi direkt yerinde uygulayan usta olmazsa, bazı aksilikler işin sonunda yaşanabilir, hatta mutlaka yaşanır. Bu aksiliklerin önüne geçmek, işinin uzmanı bizim gibi ustaları projenize dahil etmekle olur. Neden mi? Ustanın planlarını ve taslaklarını; mimarlar 3D modelleme ve çizim olarak yaparlarsa hem daha ucuza mal edersiniz, hem de sonunda başarıya daha kolay ulaşırsınız.

Düğün Salonları İçin Proje Ön Çalışmaları

Aşağıda bu işlerin has ustası olarak, tarafımdan çizilip, planlanıp mimara verdiğim bilgiler ve modelleri göreceksiniz. Uygulama şeklini, nasıl yapılacaklarını ve hangi malzemeler gerektiğini ayrı ayrı belirttim. Böylelikle işin inşaat maliyetini hemen çıkarabiliyoruz. Bunu bir mimar veya iç mimar bilmez. Onlar sadece çizer geçerler. 🙂

Şimdi gelelim uygulama şekillerine ve malzeme sarfiyatlarına. Bir mimara pek fazla iş bırakmadım. Olması gerekende budur zaten. Temin edilebilecek olan, montaj ve uygulaması yapılabilen, bittiğinde nasıl görüneceği ve kullanım açısından kolaylığını, işin az maliyetinin nasıl olacağını usta bilir. Çok az mimar bu tür bilgilere vakıftır. Bunu ustanın hazırladığı taslakta sizlerde göreceksiniz.

Düğün Salonu Projelerinizi Profesyonel Olarak Hazırlıyoruz

İlk yapmamız gereken, konunun uzmanı olan bizler gibi bir bilir kişiden destek almaktır. Bu bir mimar olabilir, iç mimar olabilir, inşaat mühendisi veya daimi olarak bu tür işler yapan konuya hakim bir kişide olabilir. Önemli olan konunun profesyoneli ile başlamanızdır. Bu tüm inşaatlar için geçerlidir aslında.

Bir düğün salonu dekorasyonunda o kadar çok dikkat edilmesi gereken unsur, imalat ve uygulamalar var ki… Saymakla bitmez. Lüks dekorlar, maksimum kaliteyi minimum maliyetle sunmak, akustik ayarları, sahne düzeni, hizmet alanları, servis alanları, tuvaletler, mutfak, hijyen, bahçe ve peyzaj. Bu tür işler doğru planlama, doğru bütçe hesaplaması, doğru ekip ve ekipmanlar, doğru malzemeler, doğru tasarımlar ve doğru hedefler gerektirir. Kısacası herşey doğru olmak zorunda. Tüm doğru sonuçlara ulaşmak içinde, resmi prosedürleri, hedef kitlenizi, organizasyon şeklinizi, coğrafyanın bir düğün salonundan beklentileri gibi çok önemli bilgileri gerekirse bir liste halinde belirlemeniz gerekli. Unutmayın, bu ön çalışmalar hayat kurtarır. Zamanınız, emekleriniz, hayalleriniz ve paranız ciddi anlamda ne kadar çok şeyi doğru yapabildiğinizle doğru orantılıdır. Ben şimdi kısaca yapılması gerekenlerden bahsedeceğim.

İlk kural salonunuz minimum 350 kişilik olmalıdır. Bu sayının altındaki işletmeler ya çok az kazanıyorlardır, ya da elit kitlelere hitap edecek konumda ve alt yapıdadır ve kazancı buna paralel olarak yüksektir. Çok az kazanmak veya çok elit organizasyonlara hizmet vermek için gereken alt yapıya sahipseniz konu biraz değişir elbette.

Salonunuzu tuttunuz, artık yeriniz ve amacınız belli. İlk yapmanız gereken proje. Projeniz olmadan asla hiçbir planlama yapmayın. Konunun uzmanı olan bizler gibi profesyonellere öncelikle projenizi çizdirin. Çünkü, projeniz olmadan ne bütçe hesaplaması, ne hedef kitleniz, ne organizasyon hizmet bedeliniz, ekip ve ekipmanlarınız, inşaat yapım aşamalarınız, malzemeleriniz, dekorasyonlarınız, peyzajınız, giriş ve çıkışlarınız… Kısacası hiçbir konuda ne derdinizi anlatabilirsiniz, ne de doğru planlamalar yapabilirsiniz. Bütçenize, hedefinize, coğrafyaya ve hepsinden önemlisi misyonunuza en uygun projenizi ilk başta çizdirin. O proje elinizdeyken, başarılı sonuçlara ulaşmanız çok daha kolay olacaktır.

Şunlarda ilginizi çekebilir:

Düğün salonu dekorasyonları >

Lütfen Yorum Yapın (Teşekkürler)