Bir-İç-Mimar-Nasıl-Olmalı-ve-Nasıl-Çalışmalı

Bir İç Mimar Nasıl Olmalı ve Nasıl Çalışmalı

Yapıların daha modern ve kullanışlı hale getirilebilmesi için bir iç mimar ne kadar gereklidir? Bir iç mimar nasıl olmalı ve nasıl çalışmalıdır? 30 yıllık dekorasyon ve inşaat tecrübemle bu konuları kısaca ele almak istiyorum.

Bir İç Mimar Nasıl Olmalı ve Nasıl Çalışmalı – Öncelikle iç mimar nedir, onunla başlayalım; İç mimarlık, bir mimari mekânın içinde, kullanıcılara işlevsel, yapısal ve estetik ölçütlere göre en uygun tasarımı sunmak için çözümler üreten meslek dalıdır. İç mimarın bir bina içinde yer alan mekânların hacim ve yüzeylerini değerlendiren bir boyutta konuya yaklaşmasının yanı sıra, yapı sistemleri, fiziksel çevre kontrolü, aydınlatma, ergonomi, ısıtma, gibi mekân konforu konularında da bilgili olması gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığında mekânı kullanan bireylerin yaşam kalitesini ve konforunu öne çıkartan tanımlı mekânların, tanımlı işlevlerle, kullanıcı için biçimlendirilmesi ve tasarlanması mesleğin temel amaçlarındandır.

Bu kısa tanımlamadan sonra konumuza şimdi girebiliriz.

Ben tüm projelerimde, iç mimarımla birlikte hareket ediyorum. Benden habersiz ve bilgim dışında bir çivinin bile projeye çakılmasına çizilmesine müsaade etmiyorum. Her aşamayı onunla birlikte şekillendiriyoruz. Neden mi? Çünkü en iyisini, en güzelini ve en gerçeğini bu şekilde ortaya çıkarabiliyoruz. Neden bu şekilde çalıştığımı ve bir iç mimarında en kaliteli sonuca ulaşmak için nasıl çalışması gerektiğini bu videomda anlatmaya çalışacağım.

Hayatında hiç şantiye yüzü görmemiş, inşaat veya saha görevlerinde bulunmamış, çizdiği bir projenin nasıl yapıldığı hakkında hiç bilgi sahibi olmayan ve uygulamaları bizzat takip edip imalatları hakkında fikir sahibi olmayan bir kişinin iç mimar olması mümkün müdür?

Hayır, elbette ki mümkün değildir. Çizer ama ne çizdiğini kendisi de bilemez. Çizdiği malzeme nedir? Piyasada bulunabilir mi? İmalatı mümkün müdür? Yerinde uygulanışı nasıldır? Alt yapısı nasıl olmalı? Maliyeti ne kadardır? Uygulamasını yapacak olan yeterli kapasitede usta bulmak kolay olur mu? İş verenin ihtiyaçlarına ve zevkine daha uygun başka uygulamalar ve malzemeler mevcut mu? Alternatifler hakkında da bilgi sahibi mi? Çizdiği malzemelerin hem de uygulama sırasındaki diğer sarf malzemelerin net ölçü ve metrajlarını çıkarabiliyor mu? İç mimarlık hakkında en büyük soru şu aslında; Yukarıda saydığım özelliklere ve donanıma sahip iç mimarlar var mı günümüzde?

Elbette ki var. Fakat sayıları yok denecek kadar az maalesef. İç mimarlık çok önemli bir meslek dalıdır. Örnek vermek gerekirse; bir yapının kaba inşaatı çok masraflı ve meşakkatlidir. Fakat kalan ince işçilik ve uygulamaları da bir o kadar masraflı ve uğraştırıcıdır. Nedense insanlar işin sadece genel mimarlığına statiğine önem gösterip, ince işlere yani iç mimarlığa pek önem göstermezler. Bu tıpkı karpuza dışından bakıp almak gibi. Dışı sağlamdır amenna fakat içinin ham çıkıp çıkmaması tamamen şans meselesidir. İşini şansa bırakmayıp, kullanışlı, zevke ve bütçeye en uygun çağdaş dekorasyonlar ve tasarımlar yapmaksa iç mimarların işidir.

Ben 30 yıllık bir dekorasyon ustası olarak; itiraf etmek isterim ki bir iç mimarla çalışmayı istemem. Bu, asla o mesleği küçümsediğim için değil. Hepsine ayrı ayrı saygı duyuyorum. Fakat maalesef günümüzde, videomun başında da söylediğim gibi her konuya vakıf işinin profesyoneli iç mimarlarımızın çok az oluşu. Sıklıkla başıma geliyor, çizilmiş ama uygulanması mümkün değil. Kim çizdi bunu, neye göre çizdi, bu malzeme piyasada yok ki diyorum ve başka malzemeye dönüyorum. Dolayısıyla rengi ölçüsü tutmayabiliyor. Alt yapısı farklı olabiliyor. Bir önceki imalatı da değiştirmek gerekebiliyor. Sonraki de bundan etkileniyor tabi ki. Derken derken bir bakmışsın ki tüm çizim değişmiş. 😊 Ben duşakabinin içinde ahşap çalışan ve bu ahşap imalata priz takan iç mimar bile gördüm. 😊 Sorduğumda bu ne diye; o bölümün suyla alakası yok cevabı aldım. Kardeşim ama buharla ilgisi var 😊 Bir cami süsleme işimde 4 sütunun üzerine 5 kemer çizen iç mimarda gördüm ben. Kardeşim taşımaz yıkılır dediğimde sen yap yıkılırsa sorumluluk bana ait deyip posta bile koydu. Hesapladın mı ağırlığını peki dedim? Yok dedi. Yaw arkadaş millet secdedeyken tepelerine bu kubbe yıkılır hepsi şehit olurlar bak uyarmadı deme diyorum, artistliğinden geçilmiyor. Ben yapmadım o işi zaten. Geri çağırdılar benim dediğim gibi oldu ve öylede yaptık. Şimdi cemaat şehit olacak diye korkmuyorum. 😊 Bunun gibi daha bir çok iç mimarla karşılaştım. Sadece bilgisayarda 3 boyutlu çizmenin adı iç mimarlık olmamalı. Bir iç mimar sahada bizzat o inşaat tozunu yutmalı. Çizdiklerinin nasıl yapıldığını ve alt yapılarını enine boyuna bilmeli. Mesela bir banyo dekorasyonunu ele alalım. Banyo tesisatı nasıl döşenir? Tamamen yenilenen bir banyoda yapım aşamalarını ve iş sırasını bilmeli. Çizdiği renk ve modelde fayanslar var mı yok mu piyasadan haberi olmalı. Yeni çıkan malzemelerden ve uygulanışlarından haberdar olmalı. Kısacası her işten az değil, çok anlamalı. Çünkü çizdiği her şey para demek, emek demek, zaman demek. Bu 3 şey hayattaki en değerli şeylerdir.

Bir iç mimar konuya hâkim usta veya ustalarla birlikte tasarım ve çizimlerini yapmalı. Günümüzde zaten iyi usta sorunu da bir hayli fazla. Bir önceki videomda bundan bahsetmiştim. İzlediğinizde anlatmaya çalıştığım konunun önemini daha iyi anlayacaksınız.

Şurada örnek bir çalışmamızı inceleyebilirsiniz. Mimari tasarımda gördüğünüz tüm detaylar, uygulamalar, malzemeler ve tasarımlar yapılabilir ve temin edilebilir. Bir iç mimarla birlikte işinin profesyoneli ustanın ortak çalışması sonucu ortaya çıkmış bir projedir. Yorumunuzu bekliyorum.

Saygılar sunuyorum.

Lütfen Yorum Yapın (Teşekkürler)